fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Brazylia wyklucza Nikaraguę z inauguracji prezydenta Bolsonaro

AFP
Przedstawiciele Nikaragui nie zostaną zaproszeni przez Brazylię na inaugurację prezydentury Jaira Bolsonaro - to reakcja nowych władz Brazylii na łamanie przez Nikaraguę praw swoich obywateli - oświadczył przyszły szef MSZ Brazylii Ernesto Araujo.

"Inauguracja prezydentury Bolsonaro wyznaczy początek działania rządu, który ma zdecydowane i jasne stanowisko w kwestii obrony wolności" - napisał Araujo na Twitterze.

"Z powodu naruszeń przez reżim (Daniela) Ortegi wolności mieszkańców Nikaragui, żaden reprezentant reżimu nie zostanie zaproszony na wydarzenie, które odbędzie się 1 (stycznia)" - dodał.

Bolsonaro, skrajnie prawicowy polityk, porównywany do prezydenta USA Donalda Trumpa, wykluczył już przywódców Kuby i Wenezueli ze swojej inauguracji.

Bolsonaro zapowiedział, że zrobi wszystko "w ramach demokracji", by przeciwstawić się rządom Kuby i Wenezueli.

Od kwietnia dochodzi do aktów przemocy wobec przeciwników politycznych Ortegi w Nikaragui, po tym jak prezydent starał się stłumić protesty przeciwko swoim rządom.

Ortega nakazał m.in. przeprowadzanie przeszukań w redakcjach opozycyjnych gazet i siedzibach organizacji broniących praw człowieka, a w środę Nikaragua nakazała opuszczenie kraju misji Międzyamerykańskiej Komisji ds. Praw Człowieka.

W listopadzie USA nałożyły sankcje na prezydenta Ortegę i jego żonę, wiceprezydenta Rosario Murillo.

Ortega doszedł do władzy po raz pierwszy w 1979 roku. Po opuszczeniu urzędu w 1990 roku wrócił do władzy w 2007 roku.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA