fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sri Lanka ma dwóch premierów: kryzys konstytucyjny

Stary prezydent, nowy premier - Mahinda Rajapaksa
AFP
Prezydent Sri Lanki Maithripala Sirisena zaprzysiągł swojego poprzednika na stanowisku głowy państwa, Mahindę Rajapaksę, na nowego premiera. Tymczasem dotychczasowy premier, Ranil Wickramasinghe, nadal uważa się za szefa rządu i przekonuje, że dysponuje większością parlamentarną - informuje BBC.

Prezydent Sirisena odwołał ze stanowiska premiera Wickramasinghe po tym jak prezydencka partia Zjednoczony Ludowy Sojusz Wolności opuścił rząd.

Zdaniem przeciwników prezydenta jego działania są niezgodne z konstytucją.

Minister finansów Mangala Samaraweera nazwał zdymisjonowanie premiera przez prezydenta "antydemokratycznym zamachem stanu". Minister dodał, że Wickramasinghe nadal jest premierem, bo konstytucja nie pozwala prezydentowi usuwać szefa rządu.

Rzecznik rządu poinformował BBC, że Wickramasinghe nadal jest premierem kraju.

Wickramasinghe i Sirisena byli sojusznikami politycznymi, ale w ostatnim czasie doszło między nimi do konfliktu na tle rządowych planów przekazania w dzierżawę jednego z portów Indiom.

Wskazany przez prezydenta na nowego premiera Rajapaksa, to polityk, który w 2009 roku zakończył wojnę domową na Sri Lance - był jednak krytykowany za brutalność działań sił rządowych w ostatnich miesiącach konfliktu (w ciągu 26 lat w wojnie domowej zginęło do 100 tys. osób).

Rajapaksa jest też oskarżany o korupcję na ogromną skalę.

 

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA