fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Na Bałtyku rozpoczęły się "rekordowe" ćwiczenia wojskowe

MON
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite powiedziała, że międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Baltops 18 są "rekordowe".

Jak informuje Polskie Radio, tegoroczne manewry obejmują tereny państw leżących nad Morzem Bałtyckim i przestrzeń powietrzną Polski, Litwy, Łotwy, Finlandii i Szwecji.

 

Celem ćwiczeń wojskowych Baltops 18 jest przygotowanie się do zażegnania kryzysów militarnych, do jakich mogłoby dojść w obrębie basenu Morza Bałtyckiego. Szczególny nacisk położony ma być na zagwarantowanie szybkiego wzmocnienia sojuszników oraz na pomoc wojskową z wody i powietrza.

Po raz pierwszy w historii, zorganizowanie fazy przygotowawczej manewrów powierzono Litwie. 

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, która obserwowała początek ćwiczeń powiedziała, że są rekordowe.

W manewrach udział biorą praktycznie wszyscy sojusznicy z NATO oraz Finlandia i Szwecja. - W ćwiczenia zaangażowanych jest prawie 50 okrętów wojennych, 60 samolotów oraz blisko 5 tysięcy żołnierzy z 22 krajów - powiedziała Grybauskaite.

Jak podkreśla Wilno, wraz ze wzrostem rosyjskiej aktywności wojskowej, obecność wojsk Stanów Zjednoczonych i NATO ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo w regionie.

Ćwiczenia Baltops organizowane są na Morzu Bałtyckim od 1972 roku. Tegoroczne manewry rozpoczęły się dziś i potrwają do 15 czerwca - podaje Polskie Radio.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA