fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Książęcy ślub: Tradycje i ciekawostki

AFP
Ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle odbędzie się już jutro. Przedstawiamy tradycje, zwyczaje i ciekawostki związane ze ślubami w brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Zgoda królowej na ślub

Jest to jedna z najbardziej podstawowych zasad, o której mówi Królewski Akt o Małżeństwie z 1772 roku. Mówi on o tym, że każdt członek rodziny królewskiej, który chce wziąć ślub, musi dostać na to zgodę od królowej.

 

 

Ogłoszenie oświadczyn

Oficjalne ogłoszenie oświadczyn musi pojawić się przed dziennikarzami. Później para udziela wywiadu, w którym odpowiada na pytania dziennikarzy.

Zaproszenia ślubne

Zaproszenia na ślub członków rodziny królewskiej muszą być wysłane w imieniu królowej.

Mundur do ślubu

Związana z mundurem wojskowym tradycja sięga zaślubin męża królowej Wiktorii, księcia Alberta. Pełne umundurowanie brytyjskiej marynarki wojennej miał na sobie także w 1981 książę Karol. Podczas swojego ślubu, książę Harry będzie ubrany w mundur Irish Guards, w związku z tym, że jest jej honorowym członkiem.

Mirt 

Mirt jest elementem bardzo istotnym podczas królewskich ślubów. Tradycja została odkryta przez księcia Alberta, który podarował mirt królowej Wiktorii. Roślina ta została wykorzystana na jej weselu. Według królowej Wiktorii Hanowerskiej, kwiat ten jest symbolem zaufania. Pojawił się on także w bukiecie królowej Elżbiety, księżnej Diany i i księżnej Cambridge Kate Middleton.

Diadem

W dniu ślubu przyszła żona króla lub księcia może założyć diadem. Ma to wymiar symboliczny, gdyż tiara, którą ma na sobie wybranka członka rodziny królewskiej, należy do zbiorów koronnych. W przypadku Meghan Markle, media obiegła informacja o tym, że ma ona złamać tę zasadę i w dniu ślubu założyć tiarę rodziny Spencerów. Byłoby to oddanie hołdu i uczczenie pamięci o matce księcia Harry’ego, księżnej Dianie.

Bukiet

Tradycja mówi o tym, że każda panna młoda po ślubie składa swój bukiet na grobie nieznanego żołnierza w Westminster Abbey.

Obrączki

Obrączki ślubne dla członków rodziny królewskiej wykonane są z walijskiego złota. Interesujące jest jednak to, że mężczyźni, należący do rodziny królewskiej nie noszą obrączek. Nie zobaczymy ich na dłoniach księcia Filipa i księcia Williama. Tradycja ta złamana została przez księcia Karola, który nosił obrączkę ze ślubu z księżną Dianą, nawet po jej śmierci.

Zdjęcia ślubne

Po zakończeniu ceremonii zaślubin, odbywa się rodzinna sesja zdjęciowa. Biorą w niej udział najbliżsi członkowie rodziny królewskiej.

Źródło: The Telegraph, The Guardian, BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA