fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Mahmud Abbas przeprasza za swoje wypowiedzi ws. Holokaustu

AFP
Mahmud Abbas, który został ponownie wybrany na przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny, wystosował oficjalne przeprosiny po tym, jak zasugerował, że historyczne prześladowania europejskich Żydów były spowodowane ich postępowaniem, a nie religią.

Mahmud Abbas potępił antysemityzm i nazwał Holokaust "najbardziej haniebną zbrodnią w historii". Jego oświadczenie wydane zostało po czterodniowym posiedzeniu Palestyńskiej Rady Narodowej. "Jeśli kogoś obraziłem moim stwierdzeniem podczas posiedzenia Rady, a szczególnie wyznawców judaizmu, przepraszam” - napisał Abbas w oświadczeniu. Zaznaczył także, że ma pełny szacunek dla wiary żydowskiej oraz innych religii monoteistycznych.

 

Przeprosiny zostały odrzucone przez ministra obrony Izraela Avigdora Liebermana. "Abu Mazin jest nędznym negacjonistą Holokaustu, który napisał doktorat o negacji Holokaustu, a następnie opublikował książkę o negacji Holocaustu. Tak należy go traktować. Jego przeprosiny nie zostały zaakceptowane” - napisał na Twitterze.

Prezydent Palestyny, po swojej wcześniejszej wypowiedzi oskarżony został przez izraelskich oraz żydowskich przywódców i dyplomatów o antysemityzm i negację Holokaustu. Powołując się na książki, powiedział, że Holokaust był efektem działalności finansowej Żydów, a nie antysemityzmu. W jego opinii, Żydzi dopuszczali się "lichwiarstwa".

Wypowiedzi polityka zostały skrytykowane przez premiera Izraela Beniamina Netajahu. Jego zdaniem, mają one charakter "antysemicki" i są "godne pożałowania".

To nie pierwszy raz, kiedy Mahmud Abbas wywołał w Izraelu kontrowersje w związku ze swoimi poglądami dotyczącymi Holokaustu. W swojej rozprawie studenckiej z lat 80. dowodził, że przed wojną istniał sekretny związek między nazizmem a syjonizmem. Kwestionował on także liczbę ofiar niemieckiej zagłady.

Mahmud Abbas został dziś ponownie wybrany na przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Wybór zatwierdzony został podczas posiedzenia Palestyńskiej Rady Narodowej - parlamentu Organizacji, które odbywało się w Ramallah na Zachodnim Brzegu.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA