fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zmarł Manuel Antonio Noriega, były dyktator Panamy

Manuel Antonio Noriega Moreno (1934-2017)
AFP
Manuel Antonio Noriega, który w 1983 roku przejął w Panamie dyktatorskie rządy i sześć lat później został obalony przez wojska amerykańskie, zmarł w wieku 83 lat.

Noriega zmarł w szpitalu w Panamie, gdzie był przechodził rehabilitację po operacji guza mózgu.

Juan Carlos Varela, prezydent Panamy, ogłosił śmierć byłego dyktatora na twitterze. "Śmierć Manuela Noriega zamyka pewien rozdział w naszej historii. Córki i ich rodziny zasługują na pogrzeb w pokoju" - napisał.

Noriega, który rządził Panamą w latach 1983-1989, spędził ostatnie dwie i pół dekady za kratkami.

W 1981 po śmierci w wypadku lotniczym prezydenta Panamy gen. Omara Torrijosa, Manuel Noriega przejął władzę siłą i utrzymywał się przy niej jako dyktator kraju fałszując kolejne wybory. Pomagał CIA w tajnych operacjach przeciwko lewicy w Ameryce Łacińskiej, jego zadaniem było wspomaganie amerykańskich interesów w Ameryce Środkowej, w szczególności sabotowanie działań socjalistycznego rządu sandinistów w Nikaragui oraz rewolucjonistów FMLN w Salwadorze.

Odwrócił się od Stanów Zjednoczonych, które w 1989 roku obaliły jego rządy, kończąc jednocześnie karierę kryminalną, w czasie której współpracował z handlarzami narkotyków, takimi jak Pablo Escobar.

Noriega został w 1992 roku skazany w Stanach Zjednoczonych za handel narkotykami i pranie brudnych pieniędzy. Do 2010 roku siedział w więzieniu na Florydzie, następnie został przeniesiony do Francji, a do Panamy wrócił w 2011 r.

Noriega został w ojczyźnie skazany zaocznie w trzech sprawach o zabójstwo, obejmujących łącznie 11 morderstw, w tym ścięcie w 1985 roku Hugo Spadafory - lekarza, który groził ujawnieniem narkotykowych powiązań Noriegi - oraz zabicie dziewięciu oficerów, którzy dokonali nieudanego zamachu stanu.


Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA