fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Balcerowicz: Za 15 lat dochody jak na Zachodzie? Pobożne życzenia

Leszek Balcerowicz
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Prof. Leszek Balcerowicz ocenił, że w planie Morawieckiego nie ma realnego pomysłu na to, aby Polacy w ciągu 15 lat zaczęli zarabiać tyle, ile wynosi średnia w krajach Unii Europejskiej.

Prof. Leszek Balcerowicz z Fundacji Obywatelskiego Rozwoju oraz były prezes Narodowego Banku Polskiego stwierdził w TVN24, że PiS odziedziczył gospodarkę, która na krótką metę jest w bardzo dobrym stanie. - Nie zagraża jej recesja. Odziedziczył też finanse (publiczne - red.), które wymagają naprawy.

W ocenie prof. Balcerowicza, na dłuższą metę gospodarka wymaga reform. - Bez tego będziemy coraz wolniej doganiać Zachód, a możemy w ogóle zaprzestać zapełniania tej luki - ocenił były prezes NBP.

Prof. Balcerowicz podkreślił, że w planie Morawieckiego jest jeden precyzyjny cel: Polska w ciągu 15 lat ma mieć taki poziom zarobków, jak średnia w Unii Europejskiej. - Nie ma żadnych kompetentnie dobranych środków, których realizacja miałaby to zapewnić. To raczej pobożne życzenia - ocenił plan Morawieckiego prof. Balcerowicz.

Dodał, że w planie pominięto najważniejsze problemy, takie jak uzdrowienie finansów publicznych. Plan Morawieckiego - w ocenie byłego prezesa NBP - zawiera natomiast sprzeczne stwierdzenia. - Z jednej strony twierdzi się słusznie, że za mało oszczędzamy, a w związku z tym za mało inwestujemy. A z drugiej strony, popiera się milcząco politykę PiS-u, która prowadzi do większego deficytu i w konsekwencji do pochłaniania przez dziurę budżetową narodowych oszczędności - ocenił Balcerowicz.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA