fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Młody nie płaci podatku PIT, nie ma więc ulgi na IKZE

Adobe Stock
Jeśli nasz dochód jest zwolniony z PIT, nie odliczymy od niego kwot wpłaconych na konto emerytalne.

Niemiła niespodzianka dla młodych, którzy już teraz oszczędzają na swoją emeryturę. Ministerstwo Finansów potwierdza, że nie mogą skorzystać z podatkowej ulgi. Dlaczego? Bo ich dochód jest zwolniony z podatku, nie mogą więc odliczyć od niego wpłat na emeryturę.

Przypomnijmy, że zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r. Przysługuje tym, którzy są zatrudnieni na etacie albo mają umowę zlecenia. Zwolnienie obejmuje kwoty do 85 528 zł (to limit na cały rok).

Czy osoby, które nie płacą podatku, będą mogły skorzystać z ulgi na emeryturę? O to zapytano ministra finansów w interpelacji poselskiej nr 8614. Chodzi o wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Z art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o PIT wynika, że można je odliczyć od dochodu (do wysokości rocznego limitu).

Minister finansów przypomina jednak, że chodzi o dochód podlegający opodatkowaniu. Jeśli dana osoba nie ma takiego dochodu, bo np. korzysta ze zwolnienia dla młodych, nie przysługuje jej odliczenie.

Wpłaty na IKZE nie przechodzą też na następny rok. Odliczenie z okresu zwolnienia przepada więc bezpowrotnie.

Jak czytamy w odpowiedzi ministra finansów, „brak możliwości korzystania z odliczeń w sytuacji uzyskiwania dochodu zwolnionego od podatku dotyczy wszystkich ulg (np. rehabilitacyjnej czy z tytułu przekazania darowizn), a nie tylko wpłat na IKZE. Należy pamiętać, że skutkiem korzystania z ulg i odliczeń jest obniżenie zobowiązania podatkowego. Jednak zwolnienie z podatku przychodu osoby do 26. roku życia obniża to zobowiązanie w większości przypadków do zera. Dlatego też podatnik niczego nie traci, nie mogąc skorzystać z ulg, gdyż jego podatek i tak wynosi zero".

Jest jednak jedno ale. Otóż w razie wypłaty środków z IKZE trzeba wykazać przychód i go opodatkować. I minister finansów nie zamierza tego zmieniać. „Obecnie nie są prowadzone prace zmierzające do odstąpienia od zaliczania do przychodu kwot z tytułu zwrotu oraz wypłaty z IKZE dla wpłat realizowanych w latach, w których podatnik nie mógł skorzystać z odpisu od dochodu ze względu na brak dochodów podlegających opodatkowaniu" – podkreślono w odpowiedzi. Mówiąc prościej, teraz nie ma ulgi, ale przy wypłacie trzeba zapłacić PIT.

Na pocieszenie można przypomnieć, że młody korzystający ze zwolnienia ma prawo do ulgi na dzieci. Nawet jeśli w zeznaniu rocznym nie wykaże podatku, może liczyć na zwrot przysługującego mu odliczenia – do wysokości zapłaconych składek ZUS.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA