fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Tomasz Pietryga: Dziesiątka roku - najważniejsze wydarzenia prawne 2020 roku

Rok 2021
Adobe Stock
Wiele wydarzeń prawnych z mijającego roku rozstrzygnie się lub będzie miało dalszy ciąg w 2021 r. Przyjrzyjmy się najważniejszym.

Państwowa komisja ds. pedofilii. Daje nadzieję, że państwo mniej lekceważąco podejdzie do tego problemu, ścigając seksualnych przestępców w Kościele i poza nim, oraz wypracuje systemowe sposoby walki z pedofilią.

Sprawa Tomasza Komendy. W 2020 r. trwały jego zmagania przed sądem. W nowym roku państwo zapewne rozliczy się z tej sprawy, wypłacając mu odszkodowanie za 18 lat więzienia. A także ukarze winnych nie tylko zbrodni miłoszyckiej, ale i prokuratorów oraz sędziów, którzy niedbalstwem dopuścili się zbrodni sądowej na Komendzie.

Marsz Tysiąca Tóg. Zorganizowana w styczniu demonstracja była największym wydarzeniem tego rodzaju w historii. W trakcie roku sędziowski ruch protestu osłabł, angażuje tylko garstkę krytyków władzy. Czy prawnicze protesty pójdą śladem KOD, czy będą jeszcze miały swój renesans w 2021 r.?

Ustawa futerkowa. Fenomen, który pokazał, że ochrona braci mniejszych może jednoczyć ponad politycznymi podziałami. Pokazał też, że Zjednoczona Prawica, od której wyszedł projekt, nie jest monolitem. Pracę nad ustawą wstrzymano na ostatniej prostej, ale ma wrócić w nowej odsłonie w 2021 r.

Wybór pierwszego prezesa SN. Przez kilka tygodni wydawało się to niemożliwe. Ale udało się. Prof. Małgorzatę Manowską zaakceptowali nawet krytycy, dając nadzieję, że w nowym roku SN w mniejszym stopniu będzie polem sędziowskiej bitwy.

Frankowicze przez sądem. Wygrywają dziś ponad 70 proc. spraw w pierwszej instancji. 2021 r. to oczekiwanie na wyrok SN w tej sprawie.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego łamiący kompromis aborcyjny. Choć wszyscy wiedzieli, jaki będzie werdykt, został wydany w najgorszym momencie pandemii. Konsekwencje to ogromne niepokoje społeczne i zburzony kompromis. Szanse na jego ponowne osiągnięcie są nikłe. Może w nowym roku, po opublikowaniu uzasadnienia TK, to się zmieni.

Spór z UE o rozporządzenie wiążące fundusze pomocowe z praworządnością. Na razie z happy endem. Polska zrezygnowała z weta wobec budżetu UE, w zamian zyskała miliardy euro i deklarację, że mechanizm powiązania funduszy UE z praworządnością nie będzie stosowany arbitralnie. 2021 r. pokaże, ile była warta. W tej sprawie zapewne wypowie się w nowym roku TSUE.

Tarcze antykryzysowe. Pomogły utrzymać biznes wielu przedsiębiorcom. Na nowo zdefiniowały, czym jest solidaryzm społeczny. To cementuje poczucie wspólnoty. Miejmy nadzieję, że te w 2021 r. będą legislacyjnie lepsze.

Przesunięcie i przeprowadzanie wyborów prezydenckich jeszcze za kadencji Andrzeja Dudy. Konflikt polityczny wywołany pandemią zakończył się niespodziewanie dobrze. Bez wprowadzenia stanu wyjątkowego i szukania konstytucyjnie wątpliwych protez. Niech morał z tej historii pozostanie wśród polityków nie tylko w 2021 r., ale dłużej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA