fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Przedawnienie i nowa procedura cywilna - Marek Kobylański o najnowszym numerze "Orzecznictwa"

Adobe Stock
Nowe przepisy postępowania cywilnego to kolejne wyzwanie, przed jakim stają sędziowie, strony i ich pełnomocnicy.

W kolejnym numerze „Orzecznictwa" tak jak w poprzednich publikujemy przegląd rozstrzygnięć sądowych, które mają dać obraz problemów, z jakimi mierzyli się i na pewno mierzyć się jeszcze będą sędziowie, strony sporów i pełnomocnicy. Samo życie potrafi bowiem do już ukształtowanej linii orzeczniczej dodawać kolejne wątki.

Tak się stanie zapewne w kwestii przedawnienia roszczeń wynikających z umów uznanych za nieważne. Zagadnienie to powróci przy okazji kolejnych spraw dotyczących kredytów frankowych. Jak widać z materiału dziś publikowanego, sprawy przedawnienia, o którym mowa, mają już swoją bogatą historię w rozstrzygnięciach Sądu Najwyższego.

Kolejną ciekawą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, są konsekwencje wchodzących w życie 7 listopada nowych przepisów dotyczących postępowania cywilnego. Jeden z naszych autorów w swoim tekście podkreśla, że po wejściu w życie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z 4 lipca 2019 r. – podobnie jak było to w dotychczasowym stanie prawnym – mogą się zdarzyć sytuacje, w których sąd wadliwie nie pominie zgłoszonych przez stronę spóźnionych twierdzeń lub dowodów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA