fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie z rynku

Inwestycje w czasach pandemii, czyli perły i bankructwa

Fotorzepa/ Magda Starowieyska
Mieszkania mogą dobrze przechowywać kapitał. Czy czas zarazy to dobry moment na inwestycje? Co kupować w czasie recesji?

Drogi do wielomilionowych fortun bardzo często wiodą przez rynek nieruchomości. Że na mieszkaniach i nieruchomościach komercyjnych można sporo zarobić, wie każdy początkujący inwestor. Wyobraźnię rozpalają rankingi zarobków szefów firm deweloperskich.

Status milionerów ma dziś 23 członków władz takich spółek. Wyścig wygrywa stojący na czele firmy Echo Investment Nicklas Linberg, który w ubiegłym roku wzbogacił się o niemal 25 mln zł. Drugi na podium Mariusz Książek, prezes Marvipolu, zwiększył zarobki do 7,7 mln zł. To oczywiście ekstraklasa. Na nieruchomościach – od pojedynczych mieszkań na wynajem długoterminowy i na doby przez apartamenty wakacyjne aż po lokale usługowe – swoje małe fortuny zbijają całe rzesze drobnych inwestorów.

Do niedawna na ten rynek strumieniami płynęła gotówka. Część inwestorów wspomagała się kredytem hipotecznym. Nieruchomości świetnie przechowywały majątek, czego nie da się powiedzieć o lokatach.

Co będzie dalej? Żniwa na razie się kończą. Wirus zabił już wynajem mieszkań na doby. Inwestorzy wciąż jednak mają w ręku nieruchomości. Te w najlepszych miejscach będą znów zarabiać, jak tylko rynek odżyje. Część ekspertów przekonuje też, że dziś jest wcale nie najgorszy moment na inwestycję w lokal wakacyjny. Apartament z prestiżowym adresem w obiekcie zarządzanym przez profesjonalnego operatora może być dobrym miejscem na przetrwanie epidemii – mówią deweloperzy budujący takie obiekty. Wakacje, przynajmniej jakiś czas, Polacy też pewnie będą chętniej spędzać w kraju. Nie da się jednak ukryć, że ten rynek zostanie boleśnie zweryfikowany. Słabsze firmy zbankrutują. Testowanie rynku się właśnie zaczęło.

Bezpieczniejszy wydaje się rynek zwykłych mieszkań w aglomeracjach. Lokale w długiej perspektywie będą zyskiwać na wartości. Te najlepiej zlokalizowane zawsze znajdą amatorów. Najbliższy czas będzie okazją do łowienia okazji właśnie. Do jednej z firm zgłaszają się już zamożni inwestorzy, którzy szukają ochrony kapitału. W ofercie będą się pewnie pojawiać perełki. Wytrawni inwestorzy z pewnością je wyłowią.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA