fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Mikrokawalerki: resort ukróci nielegalne praktyki deweloperów

materiały prasowe
Firmy budują mikrokawalerki, choć przepisy na to nie pozwalają. Ministerstwo Budownictwa chce z tym walczyć, wysłało pismo do starostów.

Na rynku nieruchomości pojawił się nowy trend: deweloperzy budują coraz więcej małych mieszkań o powierzchni 14–20 mkw. Postępując tak, naruszają prawo.

Problem dostrzegł minister infrastruktury i budownictwa. Do starostów i prezydentów miast wysłał w tej sprawie pismo. Udziela w nim wskazówek, jak mają postępować.

Deweloperzy wykorzystują konkretne sposoby, by ominąć prawo. Najpopularniejsze są trzy.

Znane triki

– Budują na terenach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe tzw. aparthotele – mówi Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

To typ hotelu składający się z małych apartamentów. Ale przepisy tego pojęcia nie definiują.

– W reklamach zachwalają swoje inwestycje jako małe, funkcjonalne apartamenty, a klientom sprzedają je jako lokale użytkowe. Tak postępować nie wolno – twierdzi wiceminister Żuchowski.

Według niego jest to łamanie prawa. Aparthotel to nie budynek mieszkalny, tylko hotel przeznaczony na pobyt czasowy.

Inny sposób, z jakiego korzystają deweloperzy, to budowa domów jednorodzinnych. Po załatwieniu formalności dochodzi do podziału domu na małe lokale. Przedsiębiorcy sprzedają też udziały w nieruchomości, które swoją wielkością odpowiadają kawalerce.

Przepisy nie mówią wyraźnie, jaki metraż powinna mieć najmniejsza kawalerka. Rozporządzenie z 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim mają odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jasno wskazuje, że pokój musi mieć co najmniej 16 mkw. Szerokość pokoju sypialnego wynosi minimum 2,2 m, a kuchni – 1,8 m. Aneks kuchenny powinien znajdować się w korytarzu, nie wolno łączyć go z pokojem.

Apel do samorządów

Spełniając te wymagania, nie da się wybudować mieszkania mniejszego niż 24 mkw.

Ministerstwo Infrastruktury zwraca się więc do samorządów, by bacznie przyglądały się projektom budowlanym aparthoteli, śledzili oferty reklamowe związane z tego typu inwestycjami. Nadzór budowlany powinien zaś skrupulatnie kontrolować takie inwestycje.

– To prawda, że deweloperzy chętnie budują bardzo małe mieszkania. Wynika to z zapotrzebowania rynku – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny biura Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Dodaje, że najczęściej kupują je studenci, którzy po skończeniu nauki wynajmują je w celach zarobkowych. Według Płochockiego mikrokawalerki nie są dużo tańsze od małych mieszkań.

– Skoro są to lokale użytkowe, dolicza się do nich w akcie notarialnym 23-proc. VAT. Dla mieszkań podatek ten wynosi zaś 8 proc. – tłumaczy Płochocki.

Inaczej na problem patrzy Bogdan Dąbrowski, radca prawny z Urzędu Miasta w Poznaniu.

– Jestem przeciwny budowaniu klitek – mówi. – Mieszkania powinny posiadać odpowiednią przestrzeń do życia. Na rynku wciąż jest wiele małych lokali wybudowanych w czasach PRL. Wtedy przepisy nie zakazywały budowy mikrokawalerek – zauważa.

Szykują się zmiany w prawie

Obecnie Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelą rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Z nowych przepisów jasno będzie wynikało, że kawalerka musi mieć minimum 25 mkw., czyli tyle, ile mają takie mieszkania w innych krajach unijnych.

Zniesione zostaną też obecne wymagania dotyczące powierzchni pokoju, jego szerokości i kuchni oraz aneksu kuchennego. Deweloper i klient będą mogli aranżować mieszkanie w środku jak chcą, byleby miało 25 mkw.

4415 wydano w 2016 r. pozwoleń na budowę budynków wielorodzinnych w całym kraju

82,8 tys. zgód na domy jednorodzinne wydano w 2016 r. Tego typu budynki są najchętniej budowane

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA