fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ponad 11 tysięcy za metr mieszkania w stolicy

Fotorzepa/ Robert Gardziński
Mimo epidemii ceny nowych mieszkań w Warszawie w pierwszym kwartale cały czas rosły - wynika z analiz CBRE.

Z analiz tej firmy doradczej wynika, że średnia cena mieszkania w Warszawie po raz pierwszy przekroczyła 11 tys. zł za mkw.

Ostrożni nabywcy

- W pierwszych trzech miesiącach roku sprzedano niemal 5,6 tys. lokali, co jest bardzo dobrym wynikiem, choć gorszym od tego z IV kwartału 2019 r. - podają analitycy CBRE. - Na rynku widać już jednak reakcję na zapowiadane spowolnienie w gospodarce, która objawia się przede wszystkim mniejszą liczbą mieszkań wprowadzanych do sprzedaży i problemami z rozpoczynaniem nowych inwestycji.

- Popyt na rynku mieszkań w Warszawie w I kwartale br. utrzymywał się na wysokim poziomie, ale i tu epidemia wkrótce zacznie być odczuwalna. Na koniec marca wyraźnie zmniejszyła się liczba nowych mieszkań dostępnych w ofercie, a także liczba transakcji - mówi cytowana w raporcie Agnieszka Mikulska, ekspert w dziale mieszkaniowym, CBRE. - Te tendencje mogą pogłębiać się w przyszłości, wraz ze słabnącą dynamiką wprowadzania mieszkań do obrotu i rosnącą ostrożnością nabywców. Deweloperzy będą starali się utrzymać ceny ofertowe na obecnym poziomie, a w efekcie wydłuży się proces sprzedaży mieszkania. Przyszłość rynku zależy obecnie przede wszystkim od zachowania inwestorów indywidualnych oraz sytuacji na rynku pracy. W dłuższej perspektywie część popytu indywidualnego prawdopodobnie przejmą inwestorzy instytucjonalni zainteresowani zakupem całych projektów na wynajem

W I kwartale 2020 r. średnia ofertowa cena mieszkania w Warszawie po raz pierwszy w historii przekroczyła 11 tys. zł za mkw. - Nie oznacza to jednak, że nabywcy są gotowi tyle zapłacić - zastrzegają analitycy CBRE. - Przeciętna cena sprzedanego mieszkania pozostała na poziomie z poprzedniego kwartału i wyniosła 9,8 tys. zł za mkw. To sygnał, że niezależnie od ograniczeń związanych z epidemią, już w pierwszych miesiącach roku skłonność nabywców do akceptacji rosnących cen wyraźnie zmalała. Mimo to w I kwartale sprzedano 5,57 tys. mieszkań, co jest bardzo dobrym wynikiem, choć niższym od rezultatu z IV kwartału 2019 r.

Mniejszy wybór

- Podczas gdy popyt na mieszkania utrzymał się w pierwszych miesiącach na wysokim poziomie, to liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży wskazuje na wyjątkową sytuację na rynku - zauważają autorzy raportu CBRE. - W I kwartale 2020 r. rozpoczęto sprzedaż zaledwie 3,54 tys. mieszkań, aż o 40 proc. mniej niż przeciętnie w jednym kwartale w poprzednich czterech latach. Było to związane z utrudnieniami w uruchomieniu wcześniej zaplanowanych inwestycji oraz z celowym wstrzymaniem tych nowych ze względu na obawy dotyczące spadku popytu. W rezultacie oferta mieszkań dostępnych na warszawskim rynku pierwotnym po raz kolejny zmalała i wyniosła nieco ponad 14,1 tys.

Eksperci CBRE podkreślają, że sytuacja epidemiczna i związane z nią ograniczenia w kontaktach międzyludzkich, wpływają negatywnie na zainteresowanie nabywców mieszkaniami w Warszawie. - Wizyty w biurach sprzedaży, a także w innych obiektach związanych z obsługą transakcji: w bankach, u pośredników kredytowych, czy wreszcie w biurach notarialnych są zdecydowanie trudniejsze - mówią analitycy. - Finalizacja umowy deweloperskiej, nawet w przypadku najbardziej zdecydowanego klienta, ulega wydłużeniu. Receptą na te problemy, oprócz zapowiadanego i stopniowo wprowadzanego przez rząd luzowania restrykcji, jest także dynamiczny rozwój internetowych narzędzi prezentacji mieszkań i zdalnego kontaktu z potencjalnymi nabywcami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA