fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Linie lotnicze rezygnują z lotów nad Białorusią

AFP
Węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air oraz Latvian Air Baltic potwierdziły, że od poniedziałku ich samoloty będą omijać przestrzeń powietrzną Białorusi.

Według Alisy Brede, szefa komunikacji korporacyjnej w Air Baltic, zgodnie z rekomendacją Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego UE, firma zdecydowała się omijać niebo nad Białorusią podczas lotów z Rygi do Odessy i Tbilisi.

„Wczoraj, gdy otrzymaliśmy informację o tym co się stało z samolotem Ryanair nad Białorusią, Air Baltic postanowił unikać wkraczania w przestrzeń powietrzną Białorusi do czasu wyjaśnienia sytuacji lub podjęcia decyzji przez władze (Łotwy -red)" - powiedział Brede w komentarzu dla agencji BNS. Linie Air Baltic zapewniają pasażerów, że stale monitorują sytuację.

Loty nad zarządzaną przez reżim samozwańczego prezydenta Białorusią, wstrzymał też węgierski przewoźnik Wizz Air. Andras Rado dyrektor generalny linii ds. komunikacji korporacyjnej poinformował agencję BNS, że podczas lotu z Kijowa do Tallina samoloty Wizz Air omijają białoruską przestrzeń powietrzną. Linie stale monitoruje sytuację. Obaj przewoźnicy nie wiedzą, jak długo będzie mieć miejsce taka sytuacja.

Ten akt terroryzmu powietrznego jakim jest zmuszenie siłą cywilnego samolotu do lądowania w obcym państwie, miał miejsce tuż przy granicy z przestrzenią powietrzną Litwy. Prokuratura generalna Litwy wszczęła śledztwo w sprawie przechwycenia samolotu przy litewskiej granicy.

Litewski prezydent Gitanas Nauseda zapowiedział, że Wilno będzie się domagać od wspólnoty międzynarodowej, zamknięciu białoruskiego nieba dla wszystkich międzynarodowych lotów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA