fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Szpiegowski pojazd wystartował

Wszystkie misje tych pojazdów objęte są tajemnicą.
Wikipedia
W tajną misję wyruszył bezzałogowy samolot kosmiczny X-37B. Na orbitę wyniesiony został w ładowni rakiety Atlas V, startującej z Air Force Station na Przylądku Canaveral na Florydzie.

To już czwarta podróż samolotu tego typu. W nomenklaturze US Air Force figuruje ona jako Orbital Test Vehicle-4 (OTV-4).

Samolot wynoszony jest w kosmos pionowo, ale ląduje w poziomie na pasie startowym, jak prom kosmiczny. Air Force posiadają dwa statki kosmiczne X-37B. Oba zostały zbudowane przez Phantom Works — oddział firmy Boeing. Mają ok. 8,8 metra długości i 2,9 m szerokości. Rozpiętość niewielkich skrzydeł wynosi 4,6 metra. Ładownia jest wielkości skrzyni amerykańskiego pickupa. Pierwszy start testowego wahadłowca odbył się w 2010 roku.

Misja OTV-4, jak każda poprzednia na orbicie, jest tajna. Nie wiadomo, co samolot będzie robił, ani jak długo pozostanie w kosmosie. Wojskowi ujawnili jedynie, że będą testować nowe materiały.

W ładowni rakiety znalazło się także 10 minisatelitów. Między nimi znajduje się LightSail. To eksperymentalny pojazd, który ma testować ideę kosmicznego żagla. Satelita będzie poruszał się dzięki naładowanym cząstkom wiatru słonecznego.

Test ma służyć zebraniu doświadczeń, które posłużą do zbudowania większego statku kosmicznego z takim napędem w przyszłości. LightSail w kosmos wysłała organizacja Planetary Society.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA