fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Voyager 2 przesyła pierwszą wiadomość z przestrzeni międzygwiezdnej

NASA
Dziewiętnaście miliardów kilometrów od Ziemi istnieje granica, która wyznacza krawędź Układu Słonecznego i początek przestrzeni międzygwiezdnej. Kiedy sonda Voyager 2, najdłużej trwająca misja kosmiczna, przekroczyła tę granicę ponad 40 lat po jej rozpoczęciu, wysłała słaby sygnał, który naukowcy zdołali odczytać.

Sonda NASA jest drugim statkiem, który wyruszył poza heliosferę. Jako pierwsza dostarczyła obrazy Uranu i Neptuna. 

Teraz Voyager 2 przesłyła najbardziej szczegółowe informacje o krawędzi naszego Układu Słonecznego

- Nie wiedzieliśmy, jak duża jest ta kopuła i na pewno nie wiedzieliśmy, że statek kosmiczny może działać wystarczająco długo, aby dotrzeć do krawędzi i wejść w przestrzeń międzygwiezdną - powiedział prof. Ed Stone z California Institute of Technology, który pracował nad misją od czasu jej rozpoczęcia w 1977 roku.

Misje sond Voyager potwierdził, że istnieje cienka granica heliosfery. 

Astronomowie chcą teraz lepiej zrozumieć, w jaki sposób wiatry słoneczne - strumień cząsteczek ładunku wydobywający się ze Słońca - oddziałują na wiatry międzygwiezdne.

Sondy początkowo zostały wysłane, aby zbadały planety zewnętrzne - Jowisza, Saturna, Uran i Neptuna, później misja była kontynuowana.

Naukowcy nie wiedzą jak długo sonda Voyager 2 będzie posiadała energię. Przewidują, że mogą stracić kontakt z sondą w 2025 roku.

Źródło: Independent/Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA