fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Jak długo chroni szczepionka Pfizer/BioNTech? Są wyniki badań

Szczepionka Pfizer/BioNTech
AFP
Trwająca właśnie faza trzecia testów klinicznych szczepionki Pfizer/BioNTech potwierdza, że ochrona przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 po otrzymaniu dwóch dawek szczepionki utrzymuje się przez co najmniej sześć miesięcy - poinformowały koncern Pfizer i firma BioNTech w oświadczeniu wydanym w czwartek.

Testy wykazują także, że szczepionka zapewnia ochronę przed wariantem B.1.351 koronawirusa (tzw. wariant południowoafrykański).

Wyniki testów, o których informują Pfizer i BioNTech to pierwsze dane na temat tego jak długo utrzymuje się odporność na zakażenie koronawirusem u zaszczepionych przeciw COVID-19.

Po sześciu miesiącach szczepionka wykazuje się 91-procentową skutecznością w ochronie przed objawowym zakażeniem wirusem - podają obie firmy.

Ponadto, po sześciu miesiącach, szczepionka zapewnia 100-procentową ochronę przed ostrym przebiegiem COVID-19 zgodnie z definicją amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Dzień wcześniej Pfizer informował, że testy szczepionki z udziałem dzieci w wieku 12-15 lat wykazały jej 100-procentową skuteczność w ochronie przed zakażeniem w tej grupie.

Badacze spekulują, że szczepionki będą zapewniać ochronę przed COVID-19 nawet do 2 lat po szczepieniu.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA