fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Putin nakazał rozpoczęcie masowych szczepień na COVID

Władimir Putin
AFP
Rosyjski prezydent Władimir Putin nakazał przejście z fazy szczepień na COVID-19 na szeroką skalę do fazy masowych szczepień na COVID.

- Rozpoczęliśmy już szczepienia na dużą skalę. W ubiegłym tygodniu (premier) Michaił (Miszustin) informował mnie, że nie tylko osiągnięto cele produkcji (szczepionek) ale także je przekroczono. Musimy przejść do masowych szczepień - stwierdził Putin w czasie posiedzenia rosyjskiego rządu.

- Proszę o uruchomienie masowych szczepień całej populacji od przyszłego tygodnia i przedstawienie harmonogramu pracy, tak jak wygląda to przy innych infekcjach, jak grypa - dodał Putin.

Putin wskazał, że na potrzeby masowych szczepień należy przygotować niezbędną infrastrukturę.

- Dzięki Bogu nasza szczepionka (Sputnik V) nie wymaga ekstremalnych i niecodziennych warunków transportu takich jak temperatura minus 50 stopni lub minus 70 (w takiej temperaturze trzeba przewozić szczepionkę Pfizera/BioNTech) - stwierdził prezydent Rosji.

- (Rosyjska szczepionka) działa w znacznie prostszy i bardziej wydajny sposób - dodał Putin.

Sputnik V to szczepionka, którą dopuszczono do użycia w Rosji w sierpniu.

Szczepionkę dopuszczono do użycia przed rozpoczęciem trzeciej fazy testów klinicznych.

Zdaniem jej twórców przeprowadzane później testy wykazują, że notuje ona skuteczność na poziomie zbliżonym do szczepionek Pfizera i Moderny (ponad 90 proc.).

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA