Do 14 grudnia - dnia ostatecznego zakończenia kontroli, w 29 ośrodkach medycznych szczepionkę przyjęło ponad 26 tysięcy ochotników.
Trzecia faza badań nad Sputnikiem została zatwierdzona i trwa na Białorusi, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wenezueli i kilku innych krajach, zaś II faza badań jest na ukończeniu w Indiach.
Jak mówili przedstawiciele Centrum Badawczego Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamaleja Ministerstwa Zdrowia Rosji oraz RDIF - Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, w ramach badań nie zarejestrowano poważnych działaniach niepożądanych.
W niewielu przypadkach wystąpiły takie efekty uboczne, jak ból w miejscu wstrzyknięcia, objawy grypopodobne, w tym gorączka, osłabienie, zmęczenie i ból głowy.
twórcy preparatu zapewniają, że Sputnik V ma unikalne parametry, które czynią z niego jedną z najbardziej konkurencyjnych szczepionek na świecie.
Jej skuteczność 91,4 proc. uznawana jest za wysoka, a szczepionka oparta jest na bezpiecznej i sprawdzonej platformie ludzkich wektorów adenowirusowych.
Koszt produkcji jednej dawki - na rynki międzynarodowe - wynosi mniej niż 10 dolarów. Szczepionka produkowana jest w postaci liofilizowanej, czyli suchej, umożliwia jej przechowywanie w temperaturze od +2 do +8 stopni, co ułatwi jej dystrybucję.