fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Rosyjski Sputnik V skuteczny w 91,4 proc. Bez skutków ubocznych

AFP
Końcowa kontrola rosyjskiej szczepionki na koronawirusa pod nazwą Sputnik V potwierdziła, że skuteczność preparatu wynosi 91,4 proc. Poinformowało o tym dziś Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamaleja Ministerstwa Zdrowia Rosji oraz RDIF - Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.

Do 14 grudnia - dnia ostatecznego zakończenia kontroli, w 29 ośrodkach medycznych  szczepionkę przyjęło ponad 26 tysięcy ochotników. 

Trzecia faza badań nad Sputnikiem została zatwierdzona i trwa na Białorusi, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wenezueli i kilku innych krajach, zaś II faza badań jest na ukończeniu w Indiach.

Jak mówili przedstawiciele Centrum Badawczego Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamaleja Ministerstwa Zdrowia Rosji oraz RDIF -   Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, w ramach badań nie zarejestrowano poważnych działaniach niepożądanych.

W niewielu przypadkach wystąpiły takie efekty uboczne, jak ból  w miejscu wstrzyknięcia, objawy grypopodobne, w tym gorączka, osłabienie, zmęczenie  i ból głowy.

twórcy preparatu zapewniają, że Sputnik V ma unikalne parametry, które czynią z niego jedną z najbardziej konkurencyjnych szczepionek na świecie.

Jej skuteczność 91,4 proc. uznawana jest za wysoka, a szczepionka oparta jest na bezpiecznej i sprawdzonej platformie ludzkich wektorów adenowirusowych.

Koszt produkcji jednej dawki - na rynki międzynarodowe - wynosi mniej niż 10 dolarów. Szczepionka produkowana jest w postaci liofilizowanej, czyli suchej, umożliwia jej przechowywanie w temperaturze od +2 do +8 stopni, co ułatwi jej dystrybucję.

Źródło: sputnikvaccine.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA