fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Dla pacjentów z COVID-19 zostało 513 respiratorów i 7,5 tys. łóżek

respirator w jednym z polskich szpitali
Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Liczba zakażonych koronawirusem pacjentów wymagających respiratorów przebywających w polskich szpitalach wzrosła trzydziesty siódmy dzień z rzędu i wynosi 1 150. Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 7,5 tys. wolnych łóżek i 513 respiratorów. Liczba osób na kwarantannie wzrosła w ciągu doby o ponad 37 tys. i przekroczyła 479 tysięcy.

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 13 931 osób. Od wtorku liczba pacjentów wzrosła o 640. Tygodniowy wzrost liczby hospitalizowanych z SARS-CoV-2 wynosi 4 492 i jest najwyższy od początku epidemii w naszym kraju.

Liczba pacjentów z COVID-19 rośnie nieprzerwanie od trzydziestu czterech dni. Dla osób zakażonych koronawirusem w szpitalach pozostało 7 575 wolnych łóżek.

Dowiedz się więcej:

Dodatek dla medyków uchwalony. Poprawki do ustawy covidowej rozpatrzone

Obecnie 1 150 osób - o 72 więcej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 6,68 proc., w ciągu tygodnia - o 51,92 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 513 wolnych respiratorów.

Dane na temat respiratorów w związku z epidemią resort zdrowia publikuje od 11 czerwca. Od tego czasu liczba osób wymagających respiratorów po raz pierwszy przekroczyła sto 26 września.

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w środę, obecnie zasoby te wynoszą 21 506 łóżek i 1 663 respiratory.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną wzrosła o 37 179 i wynosi 479 288. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 144 tys. Nadzorem epidemiologicznym objęto 47 242 osoby (dobowy spadek o 7,1 tys., tygodniowy wzrost o 4,5 tys.).

Od wtorku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 4 267, w ciągu tygodnia - o 24 620. Obie te wartości są rekordowo wysokie. Za ozdrowiałych uznano w sumie 123 504 zakażonych.

Od czterdziestu trzech dni zakażonych przybywa szybciej niż ozdrowiałych. Ostatni raz dobowa liczba ozdrowieńców była wyższa od dobowej liczby nowych zakażeń 14 września.

Według danych z 27 października, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 4,4 mln próbek pobranych od ponad 4,27 mln osób. W ciągu ostatniego tygodnia badano średnio 56,7 tys. próbek dziennie.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 152 110.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA