fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Duterte: Dezynfekujcie maseczki benzyną. Nie żartuję

AFP
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zalecił, by mieszkańcy używali benzyny jako środka dezynfekującego maseczki. Podkreślił, że jego rada nie jest żartem.

Prezydent Duterte już w ubiegłym tygodniu mówił o dezynfekowaniu maseczek benzyną. Jego rzecznik tłumaczył później, że był to żart. Przypomniał, że Duterte często żartuje w swoich wystąpieniach. 

- To, co mówiłem, jest prawdą - powiedział prezydent w swoim piątkowym wystąpieniu wyemitowanym w telewizji. - Idźcie na stację benzynową i użyjcie kilku kropli. To środek dezynfekujący - przekonywał.

Od marca na Filipinach noszenie maseczek jest obowiązkowe. Od początku epidemii zakaziło się niemal 90 tysięcy osób. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 2000 pacjentów.

W piątek prezydent przedłużył obowiązujące obostrzenia. Zapowiedział, że kraj wróci do normalności w grudniu. 

Eksperci medyczni odradzają używania benzyny do dezynfekcji maseczek. - Wdychanie może doprowadzić do chorób układu oddechowego - mówi Jose Santiago, prezes filipińskiego stowarzyszenia medycznego.

Do czyszczenia jednorazowych maseczek zalecają użycia wody z mydłem. Do dezynfekcji można wykorzystać 70-proc. alkohol etylowy lub izopropylowy.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA