fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Hiszpania: spada liczba nowych zgonów

AFP
510 osób zmarło minionej doby w Hiszpanii. To najniższa od 18 dni dobowa liczba nowych zmarłych z powodu Covid-19.

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 4830 nowych pacjentów.

Liczba ofiar COVID-19 w tym kraju wynosi obecnie prawie 16,5 tysiąca zmarłych.

Dzisiejsze dane pokazują, że w Hiszpanii, jednym z trzech najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów na świecie, spada liczba nowych zgonów. Premier Pedro Sanchez mówił kilka dni temu, że kraj przeszedł już szczyt zachorowań.

 

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA