fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

GIS ostrzega przed narkotykiem. Jest 60 razy mocniejszy od morfiny

Adobe Stock
Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed bardzo niebezpiecznym narkotykiem. Ma być 60 razy mocniejszy od morfiny.

Chodzi o opioid o nazwie etazen, który w ostatnim czasie, został wykryty po raz pierwszy na terenie Polski. Narkotyk był sprzedawany jako tzw. dopalacz głównie jako szary proszek o wysokim stężeniu (czysta substancja). Występuje także w postaci suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego.

Etazen jest stosowany jako zamiennik heroiny lub fentanylu. Jest bardzo toksyczny i ma niezwykle dużą silę działania. Przyjmuje się, że narkotyk ten jest sześćdziesięciokrotnie silniejszy od morfiny.

Jak poznać osobę po opioidów?

Ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca. Jej źrenice są wąskie „szpilkowate". Zauważa się bradykardię, czyli zwolnienie czynności serca i niskie ciśnienie tętnicze. Ponadto opioidy wywołują groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci.

Jak pomóc odurzonemu?

Osobie, która zażyła opioidy należy zapewnić drożność dróg oddechowych i ułożyć ją w pozycji bezpiecznej. Niezbędna będzie pomoc medyczna. W tym celu należy niezwłocznie wezwać karetkę. Ratownik medyczny zabezpieczy funkcje oddechowe i poda odtrutkę. Następnie pacjent zostanie odwieziony do szpitala.

Główny Inspektor Sanitarny informuje przestrzega przed używaniu dopalaczy. Najbardziej niebezpieczne jest to, że w tych narkotykach bardzo często zmieniany jest skład i stężenie.  - Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye - czytamy na stronie GIS. Notorycznie zmieniany skład dopalaczy ma niezwykle duże znaczenie przy ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne.

Źródło: GIS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA