fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Finlandia: "Zielonym ludzikom" wstęp wzbroniony

fotolia.com
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö podpisał nowelizację przepisów zgodnie z którą zakazane jest przekraczanie granicy Finlandii i podejmowanie działań na jej terytorium przez "niezidentyfikowane milicje".

Zakaz wszedł w życie 15 lipca.

Przepisy są reakcją na działania prorosyjskich bojówek, które od 2014 roku biorą udział w działaniach zbrojnych na terenie wschodniej Ukrainy (formacje te określane są mianem "zielonych ludzików").

Oficjalnie władze Rosji deklarują, że nie mają nic wspólnego z działaniami tych formacji, jednak wielu członków takich formacji ma być w rzeczywistości żołnierzami rosyjskich sił zbrojnych.

Nowe prawo przyjęte przez Finlandię definiuje "niezidentyfikowane milicje" jako "zorganizowane grupy wojskowe, które są umundurowane i uzbrojone, wspierane przez zagraniczny podmiot, których kraj pochodzenia nie może być jednoznacznie ustalony.

Przepisy zakazują tego typu formacjom przekraczania granicy i działania na terytorium Finlandii. Złamanie tego prawa jest przestępstwem w świetle Kodeksu karnego.

Fiński resort obrony przekonuje, że nowelizacja przepisów ma chronić bezpieczeństwo Finlandii, suwerenność władz nad terytorium kraju i integralność tego terytorium.

Jak podkreśla fińskie ministerstwo obrony zmiana przepisów była niezbędna w związku ze "zmieniającą się sytuacją bezpieczeństwa i nowymi rodzajami zagrożeń".

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA