fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Deweloperzy biurowi lubią Wrocław

materiały prasowe
W stolicy Dolnego Śląska powstaje 105 tys. mkw. biur. Miasto oferuje już 1,2 mln mkw. takiej powierzchni.

Wrocław jest trzecim co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce. Oferuje 1,2 mln mkw. biur. W całym Wrocławiu jest 165 budynków biurowych. W budowie jest dziewięć biurowców, które dostarczą 105 tys. mkw.

- Już dziś stolica Dolnego Śląska oferuje 10 proc. powierzchni biurowej dostępnej w całym kraju – wskazuje firma REDD. Jej eksperci sprawdzili, ile biurowców powstało i powstaje w poszczególnych częściach miasta. W najnowszym raporcie REDD, czytamy, że we Wrocławiu dostępne są głównie nowoczesne biurowce klasy A - to aż 987 tys. mkw. Prawie 200 tys. mkw. oferują biurowce klasy B. Współczynnik powierzchni niewynajętej to 14,04 proc.

Patrzą na centrum

- Już dziś najemcy mają do dyspozycji 165 tys. mkw. wolnej przestrzeni w gotowych budynkach, a kolejne 105 tys. powstaje w najlepszych lokalizacjach w mieście – podają autorzy raportu. - Najwięcej nowej powierzchni powstaje na Starym Mieście, to ponad 42 tys. mkw. W dzielnicy Krzyki deweloperzy budują 37 tys. mkw. biur. Powstaje między innymi MidPoint71 (przy ul. Powstańców Śląskich). To kolejna inwestycja w tzw. Centrum Południowym, które ma się stać nowym centrum biznesowym Wrocławia. Za dwa lata powinien być gotowy 65-metrowy biurowiec Wielka 27, który powstaje przy skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i Wielkiej. To będzie najwyższy biurowiec we Wrocławiu.

- Sky Tower ma co prawda 212 m wysokości, ale jest to budynek mieszkalno-biurowy. W Fabrycznej, gdzie w sumie powstaje 26 tys. mkw., budowane są biurowce w West 4 Business Hub – czytamy w raporcie REDD.

– Deweloperzy chętnie rozpoczynają nowe inwestycje biurowe w stolicy Dolnego Śląska, a ich uwaga koncentruje się przede wszystkim na centrum miasta – komentuje Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD. - Największy popyt nadal generuje branża IT. Czynsze są stabilne, a najwięcej najemcy muszą płacić w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Średnia stawka najmu biur we Wrocławiu to prawie 13 euro za metr miesięcznie. Najdroższe jest Śródmieście, gdzie czynsze wynoszą prawie 14 euro. Aż 20 proc. budowanej powierzchni jest już objęta umowami przednajmu.

Wstrzymują procesy

– Jak pokazują nasze dane, aktualizowane w czasie rzeczywistym, zauważalna jest niepewność związana z pandemią COVID-19 – mówi Piotr Smagała z REDD. – Część firm wstrzymała większość procesów, także tych związanych z wynajmem nowej powierzchni biurowej. Kilka firm zamówiło także raport dotyczący wrocławskich lokalizacji. Związane jest to z nową analizą zapotrzebowania na biura. Firmy czekają na rozwój sytuacji i szukają odpowiednich rozwiązań.

We Wrocławiu biura czekają na najemcę średnio 213 dni – wskazuje REDD Index (pokazuje, jak długo powierzchnie do wynajęcia pozostają puste).

REDD Real Estate Digital Data to platforma monitorująca rynek biurowy w Polsce. Udostępnia informacje o warunkach najmu, ofercie powierzchni komercyjnych do wynajęcia, wysokości stawek najmu, trendach i prognozach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA