fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Magazynowa gorączka. Firmy skracają łańcuch dostaw

materiały prasowe
Ok. 746,7 tys. mkw. powierzchni magazynowej przybyło w I kw. tego roku. Potencjał Polski dostrzegli giganci branży e-commerce – podaje firma doradcza Colliers.

– Rynek nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce wciąż jest w fazie silnego rozwoju – podkreślają analitycy firmy Colliers. - Całkowita podaż wzrosła w I kw. 2021 r. o ok. 746,7 tys. mkw., czyli aż o 64 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączne zasoby powierzchni magazynowej osiągnęły niemal 21,4 mln mkw.

Nowe trendy

Na ten dobry wynik, jak tłumaczą eksperci Colliersa, złożyło się oddanie do użytku m.in. magazynu BTS dla firmy Euro-net w Prologis Park Janki (73,4 tys. mkw.), dwóch etapów Panattoni Park Gdańsk Airport (łącznie 71,6 tys. mkw.), Panattoni BTS Czeladź dla firmy 4F (67 tys. mkw.) czy dwóch budynków w inwestycji 7R Park Beskid II (łącznie 54,4 tys. mkw.).

- Deweloperzy zauważają duży potencjał inwestycyjny nieruchomości magazynowych i decydują się na budowę kolejnych obiektów. W budowie jest prawie 2,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej – mówi Agnieszka Bogucka, analityk w dziale doradztwa i badań rynku w firmie Colliers.

Wśród największych powstających inwestycji eksperci wymieniają BTS Amazon Świebodzin (203,5 tys. mkw.), kolejne etapy Central European Logistics Hub (w sumie 179,2 tys. mkw.) czy Hillwood Stryków II (72,9 tys. mkw.).

- Do wzrostu zainteresowania deweloperów rozbudowywaniem magazynowego portfolio w Polsce przyczyniła się pandemia i trendy, które ze sobą przyniosła m.in. na nearshoring. Firmy coraz częściej decydują się na lokowanie produkcji bliżej kraju macierzystego czy regionu sprzedaży, ponieważ lokalizacja centrów produkcyjnych w regionach Azji zaczęła być postrzegana jako stosunkowo ryzykowna – tłumaczy Agnieszka Bogucka. - Po ubiegłorocznych doświadczeniach dąży się do skracania łańcuchów dostaw, a co za tym idzie, większa ilość produkcji jest przenoszona do Europy. To duża szansa dla Polski, która postrzegana jest jako atrakcyjna lokalizacja biznesu, m.in. ze względu na dostępność wysoko wykwalifikowanych pracowników przy jednoczesnych stosunkowo niskich kosztach pracy – dodaje.

Potencjał Polski dostrzegli już m.in. giganci branży e-commerce jak Amazon i Zalando. - Decydują się na otwieranie tu kolejnych centrów logistycznych, a w ślad za nimi swoje centra dystrybucji i obsługi zwrotów będą lokować kolejne firmy – czytamy w raporcie Colliersa.

Wielki popyt

- Zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię magazynową wciąż jest bardzo duże, o czym świadczy wskaźnik popytu w I kw. 2021 r. W pierwszych miesiącach roku wynajęto łącznie 1,6 mln mkw., z czego 50 proc. stanowiły nowe umowy – wskazują analitycy. - Do największych transakcji tego typu zaliczyć należy 53,7 tys. mkw wynajęte przez Auchan w GLP Lędziny Logistics Centre, 48,4 tys. mkw. wynajęte przez firmę Arvato w Prologis Park Poznań III, czy 44,5 tys. mkw. wynajęte przez ID Logistics w Panattoni Park Zgorzelec.

- Pandemia COVID-19 pokazała, że łańcuch dostaw łatwo może zostać zerwany, dlatego firmy coraz częściej decydują się na gromadzenie większej ilości zapasów i potrzebują do tego dodatkowej powierzchni. Dotyczy to zwłaszcza branży handlowej, której przedstawiciele chcą być gotowi na wypadek nagłego wzrostu liczby zamówień – mówi Maciej Chmielewski, senior partner, dyrektor działu powierzchni logistycznych i przemysłowych w Colliersie. - Widzimy też odchodzenie firm od posiadania tylko jednego magazynu centralnego, co również generuje popyt na nowe powierzchnie magazynowe. W celu usprawnienia działalności i przepływu towarów, najemcy skłaniają się ku posiadaniu kilku magazynów w różnych regionach Polski, także w mniejszych miastach – dodaje.

Zainteresowanie najemców nowoczesną powierzchnią magazynową znalazło odzwierciedlenie we wskaźniku pustostanów, który nieco się obniżył w porównaniu z końcem 2020 r. W skali kraju na koniec I kw. 2021 r. wyniósł niecałe 6,5 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA