fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

Moskwa: metro płatne pierścionkiem

Foto: By Benjamín Núnez González (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Metro w stolicy Rosji jest pierwszym na świecie, gdzie pasażerowie mogą płacić za przejazd…pierścionkami z funkcją płatniczą.

Pierścionki z funkcją płatniczą (PayRing) karty Troika pojawią się w Rosji w sprzedaży od tego miesiąca. Szefowie metra są pewni, że ich pojawienie się w kioskach na stacjach moskiewskiego metra spowoduje, że w najbliższym czasie wszyscy pasażerowie kolei podziemnej będą realizować przejazdy z takim pierścionkiem na palcu.

- Rozwiązanie by za przejazd metrem płacić za pomocą pierścionka na palcu, zostało zrealizowane jako pierwsze na świecie. Za pomocą takie pierścionka jak i zwykłej karty płatniczej Troika, będzie można zapłacić za przejazd wszędzie, gdzie Troika jest przyjmowana: w metrze, w transporcie naziemnym, na obwodnicy Moskwy itd - wyjaśnia przedstawiciel moskiewskiego metra gazecie RBK.

Już we wrześniu pierwszą parę pierścionków a chipem otrzymała w prezencie od moskiewskiego metra para nowożeńców. Mogą mini płacić za przejazdy przez najbliższy rok.

Od wtorku rozpoczęto instalację na 65 stacjach moskiewskiego metra 94 bankomatów pozwalające na doładowanie kart Troika bez prowizji. Wszystkie stacje będą je miały już w listopadzie.

Troika to ładowana elektroniczna karta płatnicza (elektroniczny bilet) umożliwiająca korzystanie ze wszystkich form transportu publicznego w Moskwie. Podobna do kart Oyster w Londynie czy Octopus card w Hongkongu. Podobne karty o innych nazwach funkcjonują w i obwodzie moskiewskim, St. Petersburgu, Nowosybirsku, Jekaterynburgu, Wołgogradzie i Riazaniu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA