fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koalicja Obywatelska

Brejza: Rwą Polskę jak tę flagę w „Dniu Świra”

Krzysztof Brejza
fot. tv.rp.pl
- Mogę zagwarantować, że Senat nie będzie zamieniany w ekspres do kawy, albo jakąś maszynkę do ekspresowego załatwiania spraw na wniosek Jarosława Kaczyńskiego - zapowiedział senator Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej po tym, jak Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych UE.

W czasie wtorkowego posiedzenia Sejmu posłowie zajmowali się ustawą o ratyfikacji decyzji Rady (UE, Euratom) 2020/2053 z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej oraz uchylającej decyzję 2014/335/UE, Euratom – czyli ratyfikacją tzw. unijnego Funduszu Odbudowy. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda informował, że w poniedziałek Krajowy Plan Odbudowy został przesłany do Komisji Europejskiej w formalnej wersji. Zamyka to proces składania KPO przez Polskę.

Projekt ustawy został przyjęty wieczorem. 290 posłów głosowało za projektem ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych UE. Przeciwko było tylko 33, za to 133 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Dowiedz się więcej: Kto jak głosował ws. unijnych funduszy? Jeden z polityków Ziobry wyłamał się

- Mam nadzieję, że te 290 głosów „za” w Sejmie, znajdzie również swoje odzwierciedlenie w Senacie - powiedział w Polsat News wicemarszałek Senatu Marek Pęk z PiS. - Jutro złożę stosowny wniosek w gabinecie marszałka Grodzkiego, aby porządek najbliższego posiedzenia Senatu został uzupełniony o tę ratyfikację - zapowiedział.

Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej, zapowiedział natomiast w tym samym programie, że „Senat nie będzie zamieniany w ekspres do kawy, albo jakąś maszynkę do ekspresowego załatwiania spraw na wniosek Jarosława Kaczyńskiego”.

- Prezes Kaczyński wcisnął guzik i udało mu się niestety wkręcić Lewicę i poszli na te negocjacje - dodał Brejza, krytykując posłów Lewicy za poparcie ustawy. Klub Koalicji Obywatelskiej wstrzymał się od głosu z jednym wyjątkiem - rządowy projekt poparł Franciszek Sterczewski, który kilka dni temu oceniał, że „strategia opozycji ws. KPO zmienia się w lot kamikaze”.

Brejza na Twitterze zwrócił też uwagę na niejednorodne stanowisko przedstawicieli trzech partii tworzących koalicję rządową. „PiS mówi, że ci co głosowali przeciw (Solidarna Ziobry) są przeciw Polsce. Ziobro wychodzi na konferencję i mówi, że ci co głosowali za (PiS) są przeciw Polsce. Rwą Polskę jak tę flagę w »Dniu Świra«” (chodzi o jedną ze scen w filmie Marka Koterskiego - red.) - zauważył senator KO.

„Zarzucają sobie bycie »przeciw Polsce«, a są w jednym klubie rządowym. Paranoja” - ocenił senator.

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z budżetu UE na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy, z których Polska łącznie ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Źródło: rp.pl/ Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA