fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katalonia

Przeciw niepodległości Katalonii. Marsz w Barcelonie

AFP
Tysiące osób wzięło wczoraj udział w Barcelonie w marszu przeciwko niepodległości Katalonii. Zdaniem policji w centrum miasta pojawiło się ok. 10 tys. demonstrantów.

Wczorajszy marsz był znacznie mniejszy od tego, który ulicami Barcelony przeszedł dwa lata temu. Wówczas protestowało około 65 tys. osób. 

Manifestacja odbyła się w związku z przypadającym wczoraj świętem narodowym Hiszpanii, Dniem Hiszpańskości, zwanym potocznie Dniem Kolumba.

Uczestnicy wydarzenia liczą na to, że czołowi katalońscy separatyści, których proces rozpocznie się w przyszłym tygodniu, zostaną skazani. - Odpowiedzą za próbę zamachu stanu. Nie uszanowali konstytucji - uważa 60-letnia Pepi Ordonez.

W marszu wzięli udział czołowi politycy hiszpańskich ugrupowań centroprawicowych: Partii Ludowej (PP), Ciudadanos (Cs) i Vox.

Dwunastu oskarżonych, w większości członkowie byłego rządu katalońskiego, mogą zostać skazani na długie kary pozbawienia wolności. Sprawa dotyczy ruchu niepodległościowego z 2017 roku, który wywołał poważny kryzys polityczny.

Katalońscy aktywiści planują zorganizować wiece w dniu ogłoszenia wyroków. - Boję się, że dojdzie do przemocy - powiedział 62-letni Manuel Rueda, który wziął udział w dzisiejszym marszu. - Wszystko, czego chcemy, to zacząć żyć od nowa, tak jak 10 lat temu - dodał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA