fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Rekordowe rezerwy Rosji. Tak duże były przed atakiem na Gruzję

Moskwa
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Rosyjskie rezerwy złoto-walutowe są największe w historii - przekraczają równowartość 600 miliardów dolarów. Bliska temu kwota znajdowała się w rezerwach Kremla 13 lat temu. Było to w przededniu ataku Rosji na Gruzję.

Nowa fala wzrostu cen złota i spadek kursu dolara na rynku Forex znacznie zwiększyły międzynarodowe rezerwy Rosji. Według stanu na 21 maja osiągnął 600,9 mld dol., ustanawiając nowy absolutny rekord, wynika z danych Banku Rosji.

Wielkość rosyjskich rezerw złota i dewiz po raz drugi w historii przekroczyła poziom 600 mld dol. Poprzednie maksimum - 0,2 mld dol. niższe od obecnego - odnotowano w sierpniu ubiegłego roku, kiedy to pobity został rekord sprzed 12 lat: w sierpniu 2008 roku, w przededniu ataku Rosji na Gruzję, rosyjskie rezerwy sięgnęły 598,1 mld dolarów, po czym nastąpił długotrwały proces ich zmniejszania.

Po wprowadzeniu zachodnich sankcji w 2014 roku bank centralny rzucił na rynek 80 miliardów dolarów, wspierając rubla, a w szczytowym momencie kryzysu - w kwietniu 2015 roku - złota i rezerw walutowych było w skarbcu 350 miliardów dolarów.

Od tego czasu rezerwy, którymi dysponuje rosyjski bank centralny, prawie się podwoiły. Bank intensywnie skupował złoto z rynku. Zwiększał też zasoby walut obcych, w tym na potrzeby Funduszu Narodowego Dobrobytu, którego płynna część (115 mld dol.) stanowi część rezerw złota i walut obcych.

W kwietniu 2020 r., kiedy gospodarka Rosji i świata stanęła z powodu pandemii Bank Rosji zaprzestał uzupełniania rezerw. Wydobyte w Rosji złoto trafiło na eksport w celu pokrycia braku wpływów z petrodolarów. Mimo to udział metali szlachetnych w zapasach wzrósł w ciągu roku z 19,5 proc. do 23,3 proc. Wpływ na to miał gwałtowny wzrost cen złota, który stał się także głównym źródłem „zysku" Banku Rosji w minionym tygodniu. Notowania złota poszły w górę o 3 proc. i odnowiły swoje maksima od stycznia, co przyniosło Rosji dodatkowe 4 miliardy dolarów.

Rosła też wartość zgromadzonych w skarbcu Rosji walut. Euro, w które zainwestowano 29 proc. rezerw, podrożało o 0,7 proc.; funt brytyjski stanowiący 6,3 proc. rezerw, zyskał 0,6 proc. Chiński juan, w którym bank centralny posiadał na początku roku 12,8 proc. rezerw, zanotował 3-letnie maksimum w stosunku do dolara. W rezultacie Bank Rosji niemal całkowicie „odzyskał" straty kursowe, które poniósł po nieoczekiwanym skoku do chińskiej waluty w 2018 roku. Bank, zgodnie z polityką Kremla odchodzi od inwestycji w dolary amerykańskie. W II kw. 2018 r kupił juany o wartości około 44 miliardów dolarów. Rosyjskie rezerwy są pod względem wielkości trzecie po chińskich i japońskich.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA