fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG20 nurkuje na tle zielonej Europy

WIG20 nurkuje
Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Spadki na GPW przyśpieszają. Półtorej godziny po rozpoczęciu handlu indeks blue chips traci ponad 2 proc. WIG20 radzi sobie najgorzej spośród europejskich indeksów.

Indeks największych spółek rozpoczął piątkową sesję 0,7 proc. pod kreską. Jednak z minuty na minutę spadki nabierają tempa. Obecnie WIG20 znajduje się na poziomie 1684 pkt., co oznacza ponad 2-proc. spadek. PGE, CCC i JSW tracą ponad 5 proc., a Tauron zniżkuje o blisko 7 proc.

Argument do wyprzedaży mogła dać rosnąca liczba przypadków Covid-19. Przypomnijmy, że rząd ogłosił, że od soboty cała Polska będzie w tzw. żółtej strefie. Oznacza to wprowadzenia obostrzeń na terenie całego kraju i budzi obawy o wychodzenie gospodarki z kryzysu. Analitycy podkreślają, że koronawirus będzie dla inwestorów tematem numer jeden w najbliższych tygodniach.

- Nasz region staje się epicentrum epidemii, Czechy są obecnie państwem z najwyższym wskaźnikiem zachorowań względem liczby mieszkańców, a błyskawicznie rosnący, dwucyfrowy odsetek testów pozytywnych wskazuje w Polsce, że czekają nas potencjalnie bardzo trudne tygodnie. Temat COVID może niestety potencjalnie w krótkim terminie zdominować percepcję naszego rynku, który w innej sytuacji, m.in. z uwagi na debiut Allegro, mógłby w końcówce roku wejść na wyższy bieg – wskazał w porannym komentarzu Kamil Cisowski, analityk DI Xelion.

Słabość WIG20 kontrastuje z sytuacją na innych europejskich parkietach. Francuski CAC40 rośnie o 0,4 proc., brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,5 proc., a niemiecki DAX znajduje się w okolicy wczorajszego zamknięcia. STOXX Europe 600 jest blisko 0,3 proc. na plusie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA