fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Atak byków na starcie

GPW
Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Dobre nastroje utrzymują się na rynkach. Korzysta na tym również WIG20.

Wczorajsza sesja na warszawskim parkiecie była dość niemrawa. Główny indeks, WIG20 przez cały dzień miał problem z obraniem kierunku. Widać to zresztą po wyniku końcowym. Na zamknięciu wskaźnik największych spółek stracił 0,2 proc. Już jednak sam początek dzisiejszych notowań zwiastuje większe emocje.

Na dzień dobry mamy bowiem atak byków. WIG20 w pierwszych minutach handlu zameldował się 0,7 proc. nad kreską. Świetnie prezentuje się przede wszystkim PGE. Akcje tej firmy drożeją o ponad 4 proc. po informacji o tym, że Czechy zgodziły się wycofać wniosek skierowany do TSUE w sprawie kopalni Turów.

Naszemu rynkowi bez wątpienia pomogli wczoraj też Amerykanie, gdzie znowu kolor zielony świecił wyjątkowo intensywnie. S&P500 zyskał 1 proc., Dow Jones Industrial 0,5 proc., a liderem wzrostów okazał się Nasdaq, który urósł 1,7 proc.

Optymizm ten udzielił się również inwestorom w Azji, którzy zaliczyli kolejną udaną sesję. Świetnie prezentował się Shanghai Composite, który tuż przed zamknięciem rósł ponad 2 proc. Kolor zielony zawitał także w Japonii, gdzie tamtejszy Nikkei225 zyskał 0,7 proc.

Co dzisiaj mamy w kalendarzu makroekonomiczny? Można powiedzieć, że tradycyjnie we wtorek nie rozpieszcza on inwestorów. Przed nami m.in. odczyt niemieckiego indeksu Ifo, zaś w drugiej części dnia amerykański Conference Board. Ciężko jednak oczekiwać, aby te dwa wskaźniki jakoś istotnie mogły wpłynąć na rynek.

Sporo na początku dnia dzieje się również na rynku walutowym. Wciąż w defensywie jest dolar. Para EUR/USD powoli zbliża się już do poziomu 1,23. To oczywiście pomaga złotemu w zestawieniu z dolarem. Za amerykańską walutę trzeba już płacić poniżej 3,66 zł.

Powyżej 1890 USD za uncję próbuje wybić także złoto. Zobaczymy, czy dzisiaj ta sztuka się uda.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA