fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Koronawirus bije w GPW. WIG20 nawet nie próbuje

Fotorzepa, Andrzej Cynka
Wczoraj indeks blue chips rozpoczął dzień od wzrostów i próbował odrobić straty. Dziś już nawet nie próbuje.

WIG20 zakończył wczorajszy dzień spadkiem o 2,7 proc. i zszedł znacząco poniżej poziomu 2000 pkt. W środę rano indeks największych spółek pogłębia straty i oscyluje wokół 1942 pkt., taniejąc tym samym o 0,15 proc. Indeks średnich i małych spółek również spada, odpowiednio o 0,94 proc. i 0,52 proc.

Motorem napędowym giełdowych spadków pozostaje szybko rozprzestrzeniający się wirus. Rośnie liczba zarażonych we Włoszech – europejskim epicentrum koronawirusa i pojawiają się pojedyncze przypadki w innych krajach na Starym Kontynencie. Pierwsze przypadki wirusa odnotowano w Niemczech, Szwajcarii, Chorwacji, Rumunii, Austrii i Hiszpanii.

Czytaj także: Kolejny dzień załamania na Wall Street 

Wszystkie główne parkiety w Azji zakończyły dzień na czerwono. Chiński Shanghai Composite spadł o 0,8 proc., hongkoński Hang Seng zniżkował o 0,7 proc., a japoński Nikkei zakończył dzień 0,8 proc. pod kreską.

Po dobrych nastrojach z zeszłego tygodnia na giełdzie w Stanach Zjednoczonych nie ma już śladu. S&P 500 spadł o ponad 3 proc., a przez ostatnie trzy dni o ponad 7 proc. Najmocniej z indeksów na Wall Street traci Dow Jones. Indeks spadł podczas wtorkowej sesji o 3,2 proc., a od początku roku już o ponad 5 proc.


Panika na giełdach powoduje, że inwestorzy lgną do aktywów uznawanych za tzw. bezpieczną przystań. Złoto drożeje o 0,7 proc., a jego cena oscyluje w okolicach 1650 USD za uncję. O 0,7 proc. do 18,15 USD za uncję rosną również notowania srebra.

O godz. 14.30 przemawiać będzie Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego. W jej wypowiedziach inwestorzy będą dopatrywać się wskazówek dotyczących przyszłej polityki monetarnej i zmian stóp oprocentowania.

Blue chips obrały kierunek na 1900 pkt.

Godzinę po rozpoczęciu środowej sesji WIG20 spadał o blisko 2 proc. i zaledwie 6 pkt. dzieliło go od przekroczenia bariery 1900 pkt.

Obecnie indeks największych spółek spada o 1,7 proc. Najwięcej tracą walory Playa i KGHM, o ponad 4 proc. Mocno traci również JSW, której akcje staniały już od początku roku o 35 proc. Notowania CD Projektu spadają około 2,5 proc. i są już poniżej 300 zł. Na zielono świecą jedynie walory niektórych banków, Santander Bank Polska, mBank i Alior drożeją po około 1 proc.

Równie nieciekawie sytuacja wygląda w przypadku średnich i małych spółek. mWIG40 i sWIG80 tanieją po około 2 proc. Wśród małych spółek najgorzej zachowują się notowania Enter Air, które spadają o blisko 10 proc. Inwestorzy boją się, że epidemia koronowirusa negatywnie wpłynie na działalność lotniczego przewoźnika.

Na europejskich giełdach również dominuje kolor czerwony. Niemiecki DAX spada o 2,5 proc., francuski CAC40 o 1,9 proc., a FTSE 100 o 1 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA