fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

NBP wybije „smoleńską” stuzłotówkę ze złota

www.sxc.hu
Z okazji dziesiątej rocznicy katastrofy w Smoleńsku NBP wyemituje pamiątkowe monety. Mogą one być rarytasem dla kolekcjonerów.

Narodowy Bank Polski przedstawił wstępny plan emisji monet kolekcjonerskich i okolicznościowych na 2020 rok. Wśród najciekawszych pozycji są emisje z okazji dziesiątej rocznicy katastrofy w Smoleńsku. NBP planuje wyemitować w marcu 2020 roku złotą monetę o nominale 100 złotych i srebrną dziesięciozłotówkę. 

Monety „10. Rocznica tragedii smoleńskiej” mają szansę stać się kolekcjonerskim rarytasem. Wielkość emisji będzie relatywnie nieduża – 1500 złotych stuzłotówek (próba 900) i 14 tysięcy srebrnych dziesięciozłotówek. Trudno jednak stwierdzić, czy osiągną one taki sukces, jak banknot 19-złotowy, który jest ostatnim hitem kolekcjonerskich emisji NBP. Banknot o nietypowym nominale osiąga już wysokie ceny wśród kolekcjonerów – na Allegro oferty zaczynają się od 300 złotych i sięgają paru tysięcy. 

Emisja monet z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej nie wyczerpuje planów NBP. W 2020 bank centralny zamierza uczcić też setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, która zostanie uczczona aż trzema monetami, w tym złotą o nominale 500 złotych i nakładzie 966 sztuk, który ma zapewne kojarzyć się z datą Chrztu Polski. 

Czytaj także:  Najbezpieczniejszy banknot świata. 20 funtów nie do podrobienia 

NBP wyemituje też monetę o nominale 10 złotych w temacie „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – 75. Rocznica powołania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz, w tej samej serii, monetę, która uhonoruje Mieczysława Diemieszkiewicza „Roja”. Planowany jest także banknot o nominale 20 złotych z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz moneta o nominale 50 zł dla uczczenia 100-lecia zaślubin Polski z Bałtykiem. Uczczona zostanie także czterdziesta rocznica powstania NSZZ „Solidarność”.

Plany emisji nie ograniczają się tylko do tematów historyczno-martyrologicznych. Kontynuowane będą serie „Wielcy polscy ekonomiści”, „Odkryj Polskę” czy „Historia monety polskiej”.  

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA