fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Roman Polański wyrzucony z Francuskiej Akademii Filmowej

Roman Polański
Roman Polański
Fotorzepa, Piotr Nowak
Francuska Akademia Filmowa podjęła decyzję o wyrzuceniu Romana Polańskiego. Zakończyło to trwający od miesiąca spór o polsko-francuskiego reżysera.

Oprócz Polańskiego, z akademii wyrzucono 17 innych osób. Los polskiego reżysera podzielili m.in. Costa-Gavras, Regis Wargnier i Thomas Langmann.

Polański i inni filmowcy otrzymali honorowy status za przyznane im nagrody, ale w związku z zarzutami o gwałt, którego dokonać miał polski reżyser, w ostatnich miesiącach coraz głośniej nawoływano do jego wyrzucenia.

Na swojej stronie internetowej akademia ogłosiła, że jej kierownictwo jest obecnie równe i demokratyczne, a walne zgromadzenie składa się ze 164 wybranych członków: 82 mężczyzn i 82 kobiety.

W lutym, na krótko przed przyznaniem Cezarów, ówczesne kierownictwo akademii złożyło zbiorowo rezygnację. Jednym z powodów były 12 nominacje do filmu "Oficer i szpieg" Polańskiego.

Sam Polański nie pojawił się na gali rozdania Cezarów, tłumacząc, że nie chce zostać „zlinczowany”. Na uroczystości nie było także członków jego ekipy, mimo że film zdobył jeszcze dwa inne wyróżnienia - za scenariusz Richarda Harrisa i Romana Polańskiego oraz za kostiumy.

W sierpniu sąd w Los Angeles odrzucił pozew Polańskiego w sprawie wyrzucenia reżysera z Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Zdaniem Polańskiego zrobiono to bez ostrzeżenia i szans na sprawiedliwy proces.

Źródło: dpa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA