fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Turcja może uznać zabijanie Indian za ludobójstwo

AFP
W odpowiedzi na rezolucję Senatu USA uznającą rzeź Ormian za ludobójstwo, Turcja może uznać za ludobójstwo zabijanie Indian w Ameryce Północnej - powiedział turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Ormianie szacują, że w wyniku ludobójstwa dokonanego w czasie I wojny światowej zginęło 1,5 mln osób. Ankara przyznaje, że wielu Ormian żyjących w Imperium Osmańskim zginęło w starciach, jednak kwestionuje dane liczbowe i zaprzecza, by morderstwa były systematycznie organizowane i stanowiły ludobójstwo.

Turcja potępiła rezolucję Senatu USA. Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w telewizji Haber, że w odpowiedzi na decyzję Kongresu turecki parlament  może uznać za ludobójstwo zabijanie rdzennych mieszkańców Ameryki w czasach kolonializmu. - Czy możemy mówić o Ameryce nie wspominając Indian? To wstydliwy czas w historii Stanów Zjednoczonych - stwierdził Erdogan.

Stosunki między Ankarą a Waszyngtonem pozostają napięte m.in. z powodu projektu ustawy o wydatkach obronnych USA, w którym znajduje się wezwanie do objęcie Turcji sankcjami za zakup od Rosji systemów rakietowych czwartej generacji S-400 Triumf.

- Jeżeli straszą nas wprowadzeniem tych sankcji, oczywiście udzielimy odpowiedzi - zapowiedział prezydent Turcji informując, że zamknięta może zostać baza lotnicza Incirlik, w której znajdują się amerykańskie głowice jądrowe.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA