fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Pakistan wstrzymuje wymianę handlową z Indiami

AFP
Pakistan ogłosił obniżenie rangi relacji dyplomatycznych z Indiami i zawiesił handel dwustronny z tym krajem, po tym jak Delhi pozbawiło autonomii stan Dżammu i Kaszmir .

Kancelaria premiera Pakistanu Imrana Khana w przedstawionym w środę oświadczeniu zapowiedział, że Islamabad przyjrzy się wszystkim dwustronnym umowom z Indiami i skieruje sprawę na forum ONZ i RB ONZ.

We wtorek parlament Indii zagłosował za pozbawieniem stanu Dżammu i Kaszmir specjalnego statusu, zwiększając władzę Delhi nad tą prowincją, zamieszkiwaną w większości przez muzułmanów i będącą przedmiotem sporu terytorialnego z Pakistanem.

Dzień wcześniej rząd Indii ogłosił odwołanie zapisu w konstytucji, który gwarantował specjalny status władzom stanu.

We wtorek głównodowodzący armii Pakistanu ostrzegł, że jest ona gotowa podjąć wszelkie możliwe kroki, by walczyć ze zmianami statusu spornej prowincji.

Usunięcie artykułu 370 konstytucji Indii pozwoli osobom pochodzącym spoza stanu kupować w nim nieruchomości, starać się o pracę i stypendia, które wcześniej były zagwarantowane dla mieszkańców stanu. Zdaniem ekspertów może to doprowadzić do zmian w strukturze społecznej jedynego stanu Indii zamieszkiwanego w większości przez muzułmanów.

Relacje między Indiami i Pakistanem są napięte od lutego, kiedy Pakistan miał zestrzelić dwa myśliwce Indii nad Kaszmirem, po tym jak Indie zaatakowały cele w pakistańskim Kaszmirze po zamachu do jakiego doszło na członków indyjskiej formacji paramilitarnej w Dżammu i Kaszmirze. 

Indie utrzymywały, że w czasie walki powietrznej zestrzeliły jeden pakistański myśliwiec.

We wtorek Khan oskarżył partię premiera Indii, Narendry Modiego o to, że ta chce "oczyścić Indie z muzułmanów".

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA