fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Grecja: mocny skok bezrobocia

AFP
W maju bezrobocie w Grecjo skoczyło do 17 proc. To największy wzrost od dziewięciu miesięcy - informuje Reuters.

Stopa bezrobocia w Grecji wzrosła do 17,0 proc. w maju ze zrewidowanego w górę 15,7 proc. odczytu w poprzednim miesiącu - poinformował grecki urząd statystyczny ELSTAT.

Był to najniższy wskaźnik bezrobocia od czerwca 2011 r., ale najwyższy od dziewięciu miesięcy - informuje agencja Reutera.

Dane odsezonowane wykazały, że liczba bezrobotnych wyniosła w Grecji 764 912 osób, przy czym najwięcej osób bez pracy jest  wśród najmłodszych pracowników, do 24 roku życia.

W grupie wiekowej od 15 do 24 lat bezrobocie wyniosło 37,5 proc - skok z 32,2 proc. w maju 2019 roku. Najwyższe, rekordowe bezrobocie w Grecji zanotowano we wrześniu 2013 roku - 27,8 proc. Od tego czasu spada sukcesywnie, ale i tak jest wciąż najwyższe wśród krajów strefy euro.

Grecki budżet na 2020 r. przewidywał wzrost gospodarczy w tym roku , co miało pomóc obniżyć bezrobocie do 15,6 proc. Jednak pandemia koronawirusa i działania rządu prowadzące do jej ograniczenia sprawiły, że prognozy się nie tylko nie sprawdziły, ale bezrobocie wzrosło.

Komisja Europejska szacuje, że bezrobocie w Grecji wzrośnie w tym roku do 19,9 proc., a gospodarka skurczy się o 9,0 proc. - informuje Reuters.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA