fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Węgrzy kupili rosyjską szczepionkę przeciw koronawirusowi

AFP
Węgry podpisały umowę na zakup rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi. To pierwszy kraj Unii Europejskiej, który zamówił Sputnika V.

O zakupie szczepionki poinformował minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

Sputnik V ma trafić na Węgry w trzech transportach, a szczegóły dotyczące wielkości dostaw mają być przedstawione później.

Umowa została podpisana kilka dni po tym, jak węgierski urząd nadzoru farmaceutycznego wydał zgodę na stosowanie szczepionek przeciwko koronawirusowi, wyprodukowanych przez brytyjską firmę AstraZeneca i rosyjski Sputnik V.

- Jestem bardzo szczęśliwy mogąc ogłosić, że podpisaliśmy dziś umowę, na mocy której Węgry mogą zakupić dużą ilość rosyjskiej szczepionki w trzech dostawach - ogłosił Szijjarto.

Zdaniem ministra zamówione szczepionki mogą pozwolić Węgrom na szybsze zniesienie ograniczeń wynikających z pandemii. 

Naukowcy wyrazili zaniepokojenie szybkością, z jaką Moskwa wprowadziła swoją szczepionkę, dając pozwolenie na szczepienie w domu i rozpoczynając masowe szczepienia, zanim zakończono pełne badania mające na celu sprawdzenie jej bezpieczeństwa i skuteczności.

Moskwa poinformowała, że Sputnik V jest w 92 proc. skuteczny w ochronie przed COVID-19. Nie opublikowano jeszcze pełnego zestawu danych z badań.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA