fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus w Europie. Liczba zakażeń podwoiła się w nieco ponad miesiąc

ludzie w maskach na ulicy w Bernie
AFP
W ciągu pięciu tygodni liczba wykrytych przypadków koronawirusa w Europie podwoiła się.

W październiku w Polsce wykryto 271 217 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Dla porównania, w okresie od początku epidemii do końca września stwierdzono 91 705 zakażeń.

Dowiedz się więcej:
Koronawirus w Polsce: W październiku trzy razy więcej przypadków niż do września

Wzrost liczby zakażeń widoczny jest w całej Europie. Jak wynika z obliczeń agencji Reutera, na Starym Kontynencie pięć milionów przypadków wykryto po dziewięciu miesiącach pandemii, kolejne pięć - w nieco ponad miesiąc.

W Europie, w której mieszka 10 proc. ludności świata, wykryto 22 proc. z 46,3 mln stwierdzonych testami przypadków SARS-CoV-2.

Na Starym Kontynencie zmarło ok. 269 tys. osób zakażonych nowym koronawirusem (ok. 23 proc. wszystkich ofiar pandemii na świecie).

Z powodu wzrostu liczby wykrywanych zakażeń, władze Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wprowadziły daleko idące ograniczenia, przypominające obostrzenia znane z marca i kwietnia. Kolejne restrykcje wprowadzono także w Portugalii, Hiszpanii, Czechach, we Włoszech czy w Polsce.

Z obliczeń Reutera wynika, że w ciągu ostatnich siedmiu dni w Europie stwierdzono ponad 1,6 mln zakażeń koronawirusem, a na całym świecie - 3,3 mln.

Przy uwzględnieniu liczby mieszkańców w sumie w Europie stwierdzono ok. 127 przypadków SARS-CoV-2 na 10 tys. osób i 4 zgony. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych liczby te wynoszą odpowiednio 278 i 7.

W Europie najwięcej zakażeń (ponad 1,6 mln) stwierdzono w Rosji, zaś najwięcej zgonów osób z COVID-19 (46,7 tys.) odnotowano w Wielkiej Brytanii.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA