fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Amerykanie najpierw otrzymają szczepionkę? Francja krytykuje

AFP
Francuski rząd ostrzegł, że byłoby "nie do przyjęcia", gdyby gigant farmaceutyczny Sanofi postanowił wypuścić szczepionkę przeciw koronawirusowi w pierwszej kolejności na rynek amerykański.

- Dla nas byłoby nie do zaakceptowania, aby istniał uprzywilejowany dostęp z powodów finansowych - powiedziała Sud Radio francuska wiceminister finansów Agnes Pannier-Runacher.

W środę brytyjski prezes Sanofi Paul Hudson zapowiedział, że jeśli uda im się znaleźć szczepionkę, to koncern najpierw zaopatrzy USA, ponieważ rząd tego kraju "zainwestował w podjęcie ryzyka", po tym jak na początku tego roku rozszerzył współpracę z jego firmą.

- Tak będzie, ponieważ zainwestowali, aby chronić swoją populację, aby przywrócić gospodarkę - powiedział w rozmowie  z Bloombergiem.

W kwietniu Sanofi przyłączył się do brytyjskiej GlaxoSmithKline, aby pracować nad wirusem. Próby jeszcze się  nie rozpoczęły, a każde skuteczne leczenie będzie dostępne najwcześniej pod koniec przyszłego roku.

Ich projekt jest częściowo finansowany przez Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA) z amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych.

Słowa Hudsona wywołały we Francji oburzenie, ponieważ koncern w ostatnich latach korzystał z milionów euro z funduszy badawczych w tym kraju.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA