fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Tajwan ma nowy okręt desantowy

Tsai Ing-wen na pokładzie okrętu
Kancelaria Prezydent Tajwanu, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons
Tajwan przedstawił we wtorek nowy okręt amfibię, który ma wejść do służby w 2022 roku. Okręt może być wykorzystywany do przeprowadzania desantu.

Wejście okrętu do służby ma zabezpieczyć zaopatrzenie wysp należących do Tajwanu, znajdujących się u wybrzeży Chin - pisze Reuters.

Budowa ważącego 10,6 tys. ton okrętu "Yu Shuan", nazwanego na cześć najwyższej góry Tajwanu, to najważniejszy element planu modernizacji sił zbrojnych realizowanego przez administrację prezydent Tsai Ing-wen. Modernizacja sił zbrojnych Tajwanu ma związek z rosnącą presją militarną Chin na Tajwan.

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i nigdy nie wyrzekły się użycia siły w celu przywrócenia suwerenności nad wyspą.

Okręt zbudowano w stoczni należącej do państwowej firmy CSBC Corporation Taiwan.

W momencie wejścia do służby okręt ma być wyposażony w działo zdolne razić cele powietrzne i naziemne, rakiety przeciwlotnicze oraz broń przeciwrakietową.

- Wierzę, że ten okręt z pewnością wzmocni zdolności naszej marynarki do wypełniania przez nią zadań - podkreśliła prezydent Tsai Ing-wen.

Prezes CSBC Cheng Wen-lung podkreślił, że w czasie wojny okręt może dostarczać posiłki i brać udział w działaniach mających na celu odzyskanie kontroli nad wyspami należącymi do Tajwanu.

Tajwańska marynarka wojenna wkrótce ma zostać wzmocniona również nowymi okrętami podwodnymi i nowymi korwetami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA