fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Zamiast pieca pompa

materiały prasowe
Pompami ciepła Polacy chętnie zastępują tradycyjne piece – wynika z raportu serwisu Oferteo.pl.

Pompy ciepła są niemal dwa razy częściej instalowane w starszych domach niż w tych nowo wybudowanych – podają eksperci Oferteo.pl. Polacy najczęściej wykorzystują je zarówno do ogrzewania budynków, jak i wody.

Ekoenergia w domu

- Do inwestycji w odnawialne źródła energii skłaniają nie tylko państwowe dopłaty i troska o środowisko, ale też perspektywa sporych oszczędności i uniezależnienia się od zmiennych cen paliw. W ostatnich latach coraz chętniej decydujemy się na ekologiczne instalacje w domach. Stare piece na paliwa stałe zastępujemy pompami ciepła lub panelami fotowoltaicznymi – piszą autorzy raportu.

Serwis Oferteo.pl przeprowadził badanie wśród osób, które w 2020 roku były zainteresowane montażem pompy ciepła na własny użytek. - W domach są one najczęściej wykorzystywane do ogrzewania budynku i podgrzewania wody. Do tych dwóch celów wykorzystuje ją aż 84 proc. użytkowników – czytamy w raporcie. - Popularnym rozwiązaniem, z którego korzysta 16 proc. badanych, jest również chłodzenie. Stosunkowo niewielu ankietowanych deklarowało wykorzystanie pompy ciepła tylko do ogrzewania budynku (8 proc.) lub wyłącznie do podgrzewania wody (3 proc.).

Z analiz wynika, że Polacy zdecydowanie najchętniej wybierają powietrzne pompy ciepła (78 proc. przypadków). Na drugim miejscu, z wynikiem 17 proc., znalazły się pompy gruntowe, a na trzecim – wodne, które wybrało 5 proc. badanych.

Nie tylko w nowych

Eksperci podają, że pompy ciepła to rozwiązanie najczęściej stosowane w domach sześcioletnich lub starszych, które stanowiły 58 proc. wszystkich instalacji w 2020 roku. - Wynikać to może z licznych możliwości dofinansowania oferowanych przez państwo. Dopłaty mają na celu zachęcenie właścicieli domów do wymiany starego, nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i zastąpienie go właśnie pompą ciepła. Do takich inicjatyw należy na przykład popularny program „Czyste Powietrze" – tłumaczą autorzy raportu.

Właściciele nowych domów stanowili jedną trzecią wszystkich decydujących się w tym roku na tego typu inwestycję. Pod względem powierzchni rozkład przedstawia się następująco: 48 proc. stanowiły domy o powierzchni do 150 mkw., 35 proc. – nieruchomości od 151 do 200 mkw., a 14 proc. – między 201 a 300 mkw. Najmniejszy odsetek (3 proc.) dotyczył budynków większych niż 300 mkw. Domy ogrzewane w ten sposób są zamieszkiwane najczęściej przez trzy - cztery osoby (61 proc. badanych) lub pięć - sześć osób (18 proc.). Wielozadaniowi wykonawcy - Z badania jednoznacznie wynika, że w kwestii ekologicznego ogrzewania Polacy poszukują kompleksowej usługi.

Aż w 91 proc. przypadków zlecenie otrzymywały firmy, które oferowały jednocześnie sprzedaż i montaż sprzętu. 7 proc. ankietowanych poszukiwało tylko urządzeń, a wyłącznie montażem lub samą wyceną zainteresowanych było po 1 proc. inwestorów – podają autorzy raportu.

– Co piąty zleceniodawca biorący udział w badaniu zaznaczył, że potrzebuje porady eksperta przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Taka potrzeba jest jak najbardziej zrozumiała. Specjaliści są jej świadomi – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. - Większość firm oferuje klientowi kompleksową usługę, z konsultacjami, doradztwem w kwestiach dofinansowania, doborem sprzętu, montażem. Dają nawet kilkuletnią gwarancję na sprzęt – zauważa.

Dodaje, że po wyborze odpowiedniego wykonawcy możemy być pewni, że nie będziemy pozostawieni sami sobie na żadnym z etapów przedsięwzięcia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA