fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Grono nominowanych jest drogowskazem dla branży

Kapituła konkursu podczas dyskusji na temat zgłoszonych prac.
Rzeczpospolita, Robert Gardziński Robert Gardziński
O laury walczy piętnaście projektów w pięciu kategoriach.

Pierwszy etap konkursu „Twórcy przestrzeni" za nami – kapituła wyłoniła projekty nominowane w poszczególnych kategoriach (patrz tabela). Nominowane przedsięwzięcia zostaną wkrótce szczegółowo zaprezentowane na łamach „Rzeczpospolitej".

W drugim etapie nominowani zostaną poproszeni o odpowiedzi na dodatkowe, szczegółowe pytania. To pozwoli wyłonić zwycięzców – rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie czerwca.

Najlepsze inwestycje zostaną wypromowane nie tylko w kraju, ale i za granicą. Nominowani zostaną zaprezentowani na targach MIPIM w Cannes.

Więcej niż konkurs

Konkurs jest inicjatywą „Rzeczpospolitej", Heritage Real Estate i Centrum Myśli Strategicznych, objętą patronatem Banku Światowego. W sumie zgłoszono ponad 70 prac.

– Nadesłane prace świadczą o tym, że wysokie standardy środowiskowe czy troska o szersze potrzeby mieszkańców stają się wśród deweloperów coraz popularniejsze. I to na pewno cieszy – mówi Maciej Grabowski, przewodniczący kapituły konkursowej, prezes Fundacji Myśli Strategicznych, były minister środowiska. – Pewnym zaskoczeniem jest mała liczba zgłoszeń z mniejszych ośrodków miejskich. Nie wierzę bowiem, że nie ma tam ciekawych projektów, a kreatywnych twórców przestrzeni z pewnością można również tam spotkać – zaznacza ekspert.

Grabowski wskazuje, że już w 1972 r. Klub Rzymski wydał raport „Granice wzrostu", z którego wynikało, że zbyt wysoki poziom rozwoju – nieliczący się z nikim i niczym – może doprowadzić do sytuacji, w której przyszłe pokolenia, zamiast cieszyć się wysoko rozwiniętym światem, będą z tego powodu cierpieć.

– Teraz chcemy, aby rozwój był zrównoważony, harmonijny, rozważny. To wymaga konkretnych działań – podkreśla ekspert.

– Cieszę się, że pomysł konkursu spotkał się z dobrym odzewem. Naszym celem jest budowanie jakościowych standardów, które zmienią na korzyść nasze otoczenie i zapewnią świetne warunki użytkowania obiektów – dodaje Michał Cebula, prezes Heritage Real Estate. – Postęp technologiczny powoduje, że bycie „zielonym" po prostu się opłaca. To zachęca do zmiany postawy. Czasem potrzebna jest konkretna kara: smog to przykra konsekwencja braku zrównoważonego rozwoju. Coraz więcej ludzi rozumie, że musimy zmieniać sposoby budowania i używania nieruchomości, aby zwalczyć smog. Między innymi przez takie konkursy jak nasz zmieniamy świat na lepsze – dodaje.

– W konkursie chcemy wyróżnić tych deweloperów i inwestorów, którzy nie tylko spełniają wymagane standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale też wyznaczają nowe. Nominowane prace mogą służyć jako przykład dobrych praktyk w zakresie rozwiązań proekologicznych, jak również funkcji miastotwórczej. Dla mnie osobiście ważne w trakcie oceny były również aspekty estetyczne – mówi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej" i członek kapituły. – Nasz konkurs ma za zadanie edukowanie rynku, wierzymy, że zaprezentowanie szczegółowych opisów nominowanych prac zainspiruje i ośmieli innych do pójścia drogą zrównoważonego rozwoju – podkreśla.

Obiektywna ocena

Kapituła, do której zaprosiliśmy piętnaścioro ekspertów o szerokim zakresie kompetencji, oceniała projekty, które zaistniały w latach 2016–2017 w trzech obszarach: nieruchomości mieszkaniowych, komercyjnych i użyteczności publicznej. To zarówno ukończone w tym czasie obiekty, jak i przedsięwzięcia w fazie realizacji przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

Klasyfikacja powstała w oparciu o cztery obszary: rozwiązania przyjazne środowisku, rozwiązania wartościowe społecznie, aspekt ekonomiczny oraz walory estetyczne.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: a.roguski@rp.pl

Nominowani w konkursie

Projekty mieszkaniowe zrealizowane:

- Żoliborz Artystyczny (Warszawa)

- Ogrodowa 65 (Warszawa)

- Osiedle Mickiewicza (Warszawa)

Projekty mieszkaniowe w trakcie realizacji:

- Jaśminowy Mokotów (Warszawa)

- Idea (Gdańsk)

- Green Mokotów (Warszawa)

Projekty komercyjne zrealizowane:

- Warsaw Spire (Warszawa)

- Gdański Business Center (Gdańsk)

- Hala Koszyki (Warszawa)

Projekty komercyjne w trakcie realizacji:

- The Warsaw HUB (Warszawa)

- Varso (Warszawa)

- Folwark Łochów (Łochów)

Projekty użyteczności publicznej zrealizowane:

- Kładka nad Motławą (Gdańsk)

- Centrum Kreatywności Targowa (Warszawa)

- Dom Kultury Kadr (Warszawa)

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA