fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Francja sporządziła listę firm objętych pomocą

Prezydent Francji Emmanuel Macron
AFP
Rząd Francji sporządził listę firm, które mogą potrzebować pomocy państwa z powodu pandemii, od zasilenia kapitału po pełną nacjonalizację — ogłosił minister gospodarki i finansów, Bruno Le Maire.

Minister powiedział, że nie może ujawnić ich nazw, ale one wiedzą, że mogą liczyć na pomoc rządu. — Nacjonalizacja jest oczywiście ostatecznym posunięciem, ale nie wykluczamy jej. Nie pozwolimy, by nasi narodowi czempioni, w których zainwestowaliśmy miliardy euro, upadli z powodu kryzysu gospodarczego o gwałtowności nie spotykanej od 1929 r. — powiedział w rozgłośni France Info.

Le Maire wezwał duże firmy do wykazania umiarkowania w wypłatach dywidendy i do bardzo terminowego płacenie dostawcom. - Te, które nie będą tego robić, nie otrzymają państwowych gwarancji na kredyty — dodał.

Niektóre firmy z udziałami skarby państwa dużo straciły na giełdzie z powodu pandemii, najbardziej Renault i Air France KLM.

Rząd zaproponował gwarancje kredytowe do 300 mln euro poprzez banki komercyjne w ramach reakcji na kryzys gospodarczy wywołany pandemią. Uruchomił też pakiet antykryzysowy 45 mld euro, 2 proc. PKB, w postaci odroczonych podatków i kosztów płacowych oraz opłacania pracowników, którzy nie mogą pracować, aby nie zostali zwolnieni. Firmy, które zwróciły się o to ostatnie, zatrudniają 720 tys. pracowników.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA