fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

FED ostrzega przed ekonomiczną katastrofą

Przewodniczący FED Jerome Powell
AFP
Brak kontroli nad pandemią może przyczynić się do gospodarczej katastrofy w USA.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell widzi duże zagrożenie dla gospodarki USA. W sytuacji, w której odbicie po wiosennym załamaniu wywołanym ogólnonarodowym zamknięciem gospodarki w związku z pandemią jest dalekie od odrobienia strat, gospodarka zagrożona jest drugą falą pandemii.

- Może przyczynić się do znaczącego ograniczenia aktywności gospodarczej, nie wspominając o tragicznych efektach dla życia i dobrostanu – stwierdził cytowany przez CNN Powell.

Według niego, zarządzanie ryzykiem w miarę wzrostu liczby zakażeń wymaga słuchania ekspertów i ich zaleceń, w tym używania masek i stosowania się do wymogów dystansowania społecznego. Powell powtórzył też swoje wezwanie do zwiększenia pakietu stymulacyjnego wycelowanego w potrzeby najbardziej potrzebujących Amerykanów.

Niestety, prezydent Donald Trump zaledwie kilka godzin po apelu Powella wstrzymał negocjacje nad pakietem stymulacyjnym. Trump nakazał swoim urzędnikom, by wrócili do negocjacji dopiero po jego zwycięstwie w wyborach.

Tymczasem Powell twierdzi, że ryzyko „wrzucenia" zbyt dużego pakietu stymulującego jest znacznie niższe, niż ryzyko zrobienia zbyt mało. Co prawda wydatki rządowe i tak już poszybowały „pod niebo", jednak według szefa FED trzeba działać.

- Budżet federalny od jakiegoś czasu nie jest zrównoważony. To nie jest moment, by się tym przejmować – twierdzi Powell.

FED ścięło stopy procentowe prawie do zera już w marcu i na razie nie zamierza ich podnosć przed 2023 rokiem. Jednak paliwo z obniżek stóp i wiosennych pakietów stymulacyjnych zatwierdzonych przez Kongres już się kończy. Po tym, jak między majem a sierpniem gospodarka odzyskiwała miliony miejsc pracy miesięcznie, we wrześniu tempo zwolniło poniżej miliona (i poniżej oczekiwań). Według Economic Recovery Dashboard tworzonego przez CNN Business, amerykańska gospodarka ma na razie 80 proc. swojej siły sprzed pandemii, więc droga do normalności jest bardzo długa.

Szef FED przypomniał też, że bezrobocie i bankructwa są może i normalnym zjawiskiem w gospodarce, ale ich „niewłaściwy" poziom jest długoterminowo bardzo zły. Powell podkreślił też, że negatywne efekty kryzysu nie zostały równomiernie rozłożone i dotknęły przesadnie mocno kobiety, mniejszości i słabo zarabiających.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA