fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Getin Noble znowu na liście alertów

Fotorzepa, Marta Bogacz
Bank trafił tam ze względu na niski kurs, jednocześnie został usunięty z indeksu mWIG40. Doszło także do kilku innych zmian w indeksach.

GPW opublikowała nową listę alertów, na którą trafił m.in. Getin Noble Bank. Spółki tam zdegradowane notowane są w systemie jednolitym z podwójnym fixingiem, a nie w ciągłym. Jednocześnie giełda przeprowadziła nadzwyczajną korektę indeksów, która nastąpi po sesji w poniedziałek, 30 września (pierwszą sesją z indeksami w nowym kształcie będzie wtorek). Getin zostanie wykreślony z indeksu mWIG40, WIG i WIG Poland. Zastąpi go Celon Pharma, która awansuje z sWIG80. Z kolei miejsce tej farmaceutycznej firmy w portfelu spółek średniej wielkości zajmie Eko Export.

Korekta ta wynika z metodologii indeksów giełdowych, zgodnie z którą w wyżej wymienionych indeksach nie mogą uczestniczyć spółki zakwalifikowane do segmentów lista alertów lub strefa niższej płynności.

Getin trafił na listę alertów, bo jego średni kurs w kwartale kończącym się z końcem września był niższy 0,50 zł. Jeszcze na początku lipca utrzymywał się powyżej tego poziomu, ale w lipcu i sierpniu – po informacjach o braku inwestora oraz z powodu obaw o sprawę frankową – spadł poniżej 0,4 zł. Dzisiaj kurs spada o 2,7 proc., do 0,34 zł (przez rok spadł o 43 proc.). Getin na listę alertów i podwójny fixing wchodził i z nich wychodził parę razy w ostatnich latach, bo jego kurs jest w długoterminowym trendzie spadkowym (prawie -90 proc. w pięć lat). Bank chcąc temu zaradzić scalił akcje jesienią 2016 r. w stosunku 3:1, ale nie pomogło to na długo.

Na listę alertów trafi w sumie 38 emientów, m.in. Ampli, Kania, Harper, KCI, Lark, Coal Energy, Czerwona Torebka, Drewex, Drop, Interbud, Indygo, Milkiland, PBG, PBS Finanse, Redan, Regnon, Reinhold, Resbud, Sadovaya, Scopak, TXM, Wilbo, W Investments.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA