fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Do e-urzędu wejdziemy przez bankowe e-konto

123RF
Jako pierwsi elektroniczny podpis z dostępem do e-administracji uzyskają klienci PKO BP. Tak rodzi się standard dla innych banków.

– Chcemy, żeby przez bankowe konta internetowe możliwe było założenie i potwierdzenie profilu zaufanego (PZ). Współpracujemy już w tej sprawie z PKO BP – mówi Monika Jakubiak, zastępca dyrektora państwowego Centralnego Ośrodka Informatyki (COI). – Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej banków wprowadziło taką możliwość, bo to daje realne szanse upowszechnienia profilu zaufanego, który pełni rolę podpisu elektronicznego w kontaktach obywateli z administracją. Jak podkreśla, trwają już intensywne prace.

Równolegle prowadzone są konsultacje ze Związkiem Banków Polskich, by wypracowany z PKO BP standard mógł być stosowany przez wszystkie banki.

Na razie PZ trzeba potwierdzić osobiście, odwiedzając urząd lub – od niedawna – placówkę banku (np. Idea, mBank). Teraz chodzi o to, żeby można to było zrobić zdalnie – dzięki temu, że klient uwierzytelni się, logując do swojego konta bankowego.

– Chcemy, żeby przez e-konto bankowe można b...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA