fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Czarnecki bez aresztu za GetBack. Sąd oddalił zażalenie

Leszek Czarnecki
Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Sąd oddalił dziś zażalenie prokuratury na brak aresztu dla Leszka Czarneckiego. Sprawa dotyczy afery GetBack. Orzeczenie jest prawomocne – poinformował mec. Roman Giertych, pełnomocnik biznesmena.

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie na decyzję sądu rejonowego, który nie uwzględnił wniosku o tymczasowe aresztowanie Leszka Czarneckiego w związku podejrzeniem jego udziału w aferze GetBack.

„Sąd w uzasadnieniu ustnym miażdży wniosek prokuratury słusznie stwierdzając, że L. Czarnecki nie odpowiadał za dystrybucję obligacji Getback. Sąd nie zastosował żadnych środków zapobiegawczych” – dodał Giertych. Jakub Wende, który był współobrońcą wrocławskiego biznesmena, napisał na Twitterze, że sąd stwierdził ponadto, że „Prokuratura nie uprawdopodobniła popełnienia przestępstwa” przez ich klienta.

Latem ubiegłego roku prokuratura zdecydowała o postawieniu zarzutów Czarneckiemu w sprawie afery Getback, ale nie postawiono mu ich, bo przebywał za granicą. Chodzi o Idea Bank, nieistniejący już dzisiaj, którego Czarnecki był głównym akcjonariuszem. Bank umożliwił sprzedaż obligacji GetBacku i zdaniem prokuratury Czarnecki jako przewodniczący rady nadzorczej i „osoba faktycznie zarządzająca” bankiem wyraził na to zgodę. Według prokuratury klienci byli systemowo wprowadzani w błąd co do bezpieczeństwa inwestowanych środków, właściwości obligacji i ich ekskluzywności.

W grudniu 2020 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia nie uwzględnił wniosku oskarżyciela publicznego o tymczasowe aresztowanie Czarneckiego. Uznał, że istnieje prawdopodobieństwo popełnienia przez biznesmena zarzucanego mu czynu, ale nie wyrażono zgody na zastosowanie wobec niego najsurowszego środka zapobiegawczego z uwagi na brak podstaw do twierdzenia, że Czarnecki miałby ukrywać się lub mataczyć w sprawie.

Zdaniem Prokuratury Regionalnej brak postanowienia o tymczasowym aresztowaniu uniemożliwi wystawianie za podejrzanym listu gończego i Europejskiego Nakazu Aresztowania. „Faktycznie spowoduje zaś, że Leszek Cz. w najbliższym czasie nie poniesie odpowiedzialności za zarzucane mu przestępstwa” – dodano.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA