fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Hipoteki na stałą stopę w Pekao

Fotorzepa, Andrzej Bogacz
Pekao dołącza do wąskiej grupy banków w Polsce oferujących kredyt mieszkaniowy o stałym oprocentowaniu. Niebawem wszystkie banki będą musiały mieć w ofercie takie kredyty.

Bank Pekao wprowadza do oferty kredyt hipoteczny w złotych ze stałą stopą procentową. Dołącza w ten sposób do PKO BP, Santander Banku Polska i ING Banku Śląskiego, które jako pierwsze zaczęły sprzedawać tego typu kredyty. Można go przeznaczyć m.in. na zakup domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego, wykup mieszkania komunalnego lub zakładowego oraz spłatę innego kredytu przeznaczonego i wykorzystanego na cele mieszkaniowe.

Kredyty hipoteczne na stałą stopę w Polsce to jednak wyjątek, niemal wszystkie z czynnych obecnie 2,39 mln takich kredytów ma zmienne oprocentowanie, tzn. oparte jest o wskaźnik WIBOR 3M (ten zmienny jest w zależności od oczekiwań i zmian stóp procentowych, w ostatnich latach jest jednak bardzo stabilny i co ważne dla klientów - spadał) oraz powiększony jest o marżę banku.

Pekao przekonuje, że dzięki stałemu oprocentowaniu kredytu, łatwiej można zaplanować swoje wydatki – wysokość raty pozostaje niezmienna, bez względu zmianę wartości wskaźników referencyjnych w okresie obowiązywania stałej stopy.

Pekao i proponuje swoim kredytobiorcom stałą stopę kredytu hipotecznego przez okres pierwszych 5 lat (60 rat kredytu), z możliwością przedłużenia na kolejny okres. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek 30 dni przed zakończeniem poprzedniego okresu i po zawarciu aneksu – zgodnie z ustaleniami stron umowy kredytu – stała stopa zostanie przedłużona na kolejne 5 lat.

– Coraz więcej Polaków stara się o kredyt hipoteczny, a rozwiązania takie, jak stałe oprocentowanie, bardzo ułatwiają spłatę zobowiązań. Dzięki wprowadzeniu tej możliwości, nasi klienci mogą wybrać, jakie raty chcą płacić, a nasza oferta jest jeszcze bardziej uniwersalna – mówi Artur Smolarczyk, dyrektor Biura Kredytów Mieszkaniowych w Banku Pekao.

Kredyt hipoteczny w Pekao pozwala sfinansować nawet 90 proc. wartości nieruchomości. Oferta przewiduje również dokonanie uproszczonej wyceny nieruchomości dla kredytu o wartości do 300 tys. zł, a klienci mają możliwość skorzystania łącznie nawet z 12-miesięcznych wakacji kredytowych w kredytach złotowych. Co ważne, o finansowanie można ubiegać się online, bez wychodzenia z domu.

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła w grudniu skierowaną do banków znowelizowaną Rekomendację S w sprawie kredytów mieszkaniowych. Do końca tego roku banki będą musiały mieć w swojej ofercie kredyty hipoteczne oparte o stałą stopę procentową lub okresowo stałą stopę procentową. Taka oferta powinna odnosić się każdorazowo do całej kwoty kredytu, o który ubiega się klient. Co więcej, Rekomendacja S wskazuje, że bank powinien umożliwić klientowi detalicznemu zmianę formuły oprocentowania już udzielonego kredytu ze zmiennej stopy procentowej na stałą stopę procentową lub okresowo stałą stopę procentową. Dotyczy to również umów kredytowych zawartych przed wejściem w życie niniejszej Rekomendacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA